Spolupráce Qualcommu a Microsoftu jde proti Intelu

Spolupráce dvou gigantů Microsoftu a Qualcommu poněkud nahněvala jiného velkého hráče na trhu, Intel. Microsoft a Qualcomm se společně připravují na spuštění plné verze Windows 10, běžící na ARM procesorech, schopných emulovat x86 technologii Intelu.

Spolupráce Qualcommu a Microsoftu jde proti Intelu


Až v letošním roce vyjdou, budou Snapdragon čipy Qualcommu představovat první procesory založené na ARM, na kterých půjdou rozběhnout Windows 10 určené pro úsporné mobilní a desktopové počítače.

Spolupráci oznámily Microsoft a Qualcomm již v prosinci minulého roku, kdy představily několik Windows 10 PC poháněných Snapdragony, které rozběhnout klasické x86 Win32 prostředí a univerzální aplikace pro Windows, včetně Adobe Photoshop, Microsoft Office a některých populárních her pro Windows.

„Windows 10 poháněné procesory Snapdragon nabídnou ty stejné aplikace a funkce jako Windows 10 na tabletech, noteboocích, laptopech a PC. Zařízení poběží na UWP a Win32 aplikacích skrze emulaci,“ popsal Qualcomm již v prosincovém příspěvku na blogu.

Microsoft před nedávnem navíc představil podrobnosti o nové kategorii „stále připojených počítačů“ – Always Connected PCs – na konferenci Build z minulého měsíce. Partneři Microsoftu pak demonstrovali některé nové schopnosti platformy Snapdragon na konferenci Computex 2017 z minulého týdne.

Microsoft rovněž oznámil, že výrobci ASUS, HP a Lenovo budou první, kteří Always Connected zařízení představí právě pomocí Snapdragon 835 Mobile PC platformy Qualcommu, jak vyplývá z uveřejněné zprávy.

„Tato nová zařízení nabídnout Windows, neustálé LTE spojení a skvělou výdrž baterie,“ popsal Microsoft na konferenci Computex.

Jak se zdá, Intelu v tu chvíli zřejmě došla trpělivost.

Ve čtvrtečním příspěvku se do kritiky spolupráce Microsoftu a Qualcommu pustili hlavní právník Intelu, Stephen Rodgers, a ředitel laboratoří firmy Richard A. Uhlig.

„Existují zprávy o tom, že některé společnosti se mohou pokusit emulovat x86 ISA Intelu bez autorizace firmy,“ píše se v příspěvku. „Nevítáme protizákonné porušování našich patentů a plně očekáváme, že ostatní společnosti budou i nadále respektovat duševní vlastnictví Intelu. Intel si pečlivě chrání své x86 inovace a nelicencuje je ostatním ve větší míře.“

Oba zaměstnanci navíc podotýkají, že emulace není novou technologií, a poslední společnost, která tvrdila, že vyrobila kompatibilní x86 procesor s využitím emulace – Transmeta – skončila u soudu.

„V každém případě nebyla Transmeta komerčně úspěšná a trh s mikroprocesory před deseti lety opustila,“ popisuje Intel. „Jen čas ukáže, zda nové pokusy o emulaci x86 ISA Intelu přinesou jiný osud.“

Odkaz na civilní proces s firmou Transmeta z roku 2007 je zvláštní. Původně to totiž byla právě Transmeta, která žalovala Intel ohledně porušování patentů, načež až následně Intel naopak zažaloval Transmetu. Proč je však odkaz na tento spor zvláštní – Intel prohrál a ve finále zaplatil společnosti 250 milionů dolarů a technologii Transmety si musel licencovat.

„Nejsem si jistý, proč by někdo chtěl zmiňovat něco, kde jste druhé straně museli vyplatit kompenzaci,“ říká Mark Hung, viceprezident výzkumu pro internet věcí a bezdrátové technologie analytické firmy Gartner. „Bezpochyby je však příspěvek směřován na oznámení spolupráce Microsoftu a Qualcommu.“

Je to dlouho, kdy Intel musel naposledy bránit svou x86 platformu, běžně emulovanou společnostmi v osmdesátých a devadesátých letech. Intel se však nyní pravděpodobně cítí ohrožen, neboť Qualcomm se řadí mezi skutečné giganty mobilního trhu na strmém vzestupu – v sekci, kde byl Intel drtivě poražen – a nyní „využívá tyto investice na trhu a vstupuje na hřiště Intelu, tedy PC a laptopy,“ popisuje dále Hung.

Surface tablet Microsoftu z roku 2012 – založený rovněž na ARM procesorech Qualcommu – měl za operační systém extrémně neúspěšné Windows RT, které nabízely jen velmi úzké možnosti využití. High-endový Surface Pro tablet, založený naopak na Core i Series procesorech Intelu, zvládne rozjet běžné Windows aplikace.

„Surface a Windows RT nikdy nikam nepronikly, neboť byly příliš limitovány typem aplikací, které zvládly spustit,“ dodává Hung.

Nynější spolupráce Microsoftu a Qualcommu znamená pro podnikové zákazníky především to, že budou schopni rozjet všechny důležité Windows aplikace na ARM procesorech.

„Důležitost z podnikového hlediska je, že pokud potřebujete pro svoji činnost Windows, nemusíte již nutně využívat jen Intel nebo, v daleko menší míře, AMD. Máte třetí možnost, Qualcomm, a možná v budoucnu i některé jiné prodejce ARM procesorů,“ vysvětluje Hung.

Ve světě zaměřeném primárně na mobilní telefony je otázkou, jak chce Microsoft podpořit PC trh – pro Qualcomm je to zase o tom, jak diverzifikovat své portfolio a proniknout na nové trhy.

Microsoft a Qualcomm si chtějí ukousnout z podnikového trhu, kde je vlastnictví zařízení s LAN a WAN konektivitou klíčové, dlouhá výdrž baterie nutná a plná verze Windows 10 a jeho aplikací nezbytná.

„Vzhledem k tomu, že v současné době se mnoho workloadů přesunuje na cloud, množství výpočetní síly, které potřebujete na straně klienta, se neustále upravuje,“ zakončuje Hung. „Takže nejde o to, že by platforma Qualcommu a Microsoftu musela nutně být tou nejlepší laptopovou a notebookovou platformou, ale vzhledem k plnému spektru potřeb podnikových zákazníků tím osloví především ty uživatele, kteří jsou často na cestách a nemají vždy možnost připojení napaječe.

Úvodní foto: AMD


Komentáře