Spor Oracle–Google může přinést problémy vývojářům

Pokud bude Oracle trvat na tom, že rozhraní API může být chráněno autorskými zákony, mohly by vývojářům softwaru vyvstat velké problémy při jejich práci.

Spor Oracle–Google může přinést problémy vývojářům


Alespoň podle pozorovatelů probíhajícího soudního procesu mezi Oraclem a Googlem. V něm Oracle tvrdí, že Google neoprávněně využil technologie Java ve své mobilní softwarové platformě Android.


Na rozdíl od otázek týkajících se autorských práv, patentová část žaloby se pohybuje v rámci obvyklém pro případy porušení průmyslového nebo duševního vlastnictví. A pozorovatelé věří, že to by na vývojáře nemuselo mít velký dopad. Oracle a Google stojí před soudem v San Francisku. Oracle tvrdí, že Google porušil patenty spojené s technologií Java a autorská práva, které Oracle získal, když v roce 2010 zakoupil společnost Sun Microsystems. Google kontruje tím, že údajně vytvořil „pročištěnou“ verzi Javy.


Scott Sellers si myslí, že pokud porota přijme argumenty Oraclu ohledně autorských práv, „následky mohou být velmi rozsáhlé.“ Sellers je generálním ředitelem společnosti Azul Systems, která nabízí technologii Java Virtual Machine. Dále dodává, že podobné rozhodnutí by mohlo znamenat precedent ne jen v souvislosti s Javou, který by mohl následně vést k soudním sporům o zneužití autorských práv k jiným softwarovým platformám.


S tím souhlasí i patentový zástupce Lee Van Pelt ze Silicon Valley, který pracoval pro Azul. „Pokud Oracle prokáže oprávněnost svého tvrzení, mohlo by jít o velký problém. Vývojáři by měli být schopni komunikovat s rozhraními API, která byla zveřejněna.“ Vítězství Oraclu by mohlo přinést vývojářům hrozbu, že jimi napsaný kód nebude schopen spolupracovat se zveřejněnými API.


Nicméně ani Van Pelt ani Sellers neočekávají, že by Oracle vyhrál část sporu týkající se porušování autorských práv. Uživatelská rozhraní, jež komunikují s programy, by podle Van Pelta neměla být brána jako funkční a neměla by být chráněna autorskými zákony. Sellers se také zmínil o tom, že velká část představitelů softwarového průmyslu věří, že rozhraní API by neměla být explicitně chráněna autorskými právy.


Van Pelt podotýká, že v případě patentové části žaloby společnost Sun „odvedla dobrou práci v patentování inovativních postupů v Javě.“ Myslí si, že Oracle má velkou šanci tuto žalobu vyhrát. Dále tvrdí, že příklad sporu mezi Googlem a Oraclem je obyčejný patentový spor bez velkého dopadu na vývojáře. Sellers se domnívá, že Oracle chce tímto patentovým sporem jen dokázat, že by bylo mimořádně obtížné vytvořit platformu podobnou Javě bez využití OpenJDK, tedy open source komponenty Javy.


Kauza mezi Oraclem a Googlem má své zvraty a překvapení. Bývalí generální ředitelé společnosti Sun Scott McNealy a Jonathan Schwartz mají opačné názory na to, která společnost by měla spor vyhrát. McNealy se přiklonil na stranu Oraclu, zatímco Schwartz na stranu Googlu.

Úvodní foto: © Oracle © Google


Komentáře