Spravujte web pomocí open source CMS

CMS (Content Management System, systém pro správu obsahu či také redakční systém) je páteří webu. Na trhu existuje řada robustních open source řešení, která jsou vhodná při výběru zohlednit.

Spravujte web pomocí open source CMS


Podle Kathleen Reidyové, analytičky společnosti 451 Research, penetrace open source softwaru v podnicích od roku 2005 stabilně roste a stejně tak stoupá i dostupnost různého open source softwaru pro CMS.

„Nyní jsou podniky vůči systémům open source CMS mnohem otevřenější, více o nich vědí a k dispozici mají také jejich větší výběr,“ uvedla Reidyová. „Před deseti lety tyto sice projekty existovaly, ale nebyly dostatečně zajímavé pro komerční subjekty.“

Pro velké podniky je při použití open source softwaru zcela zásadní získat komerčního partnera a u některých organizací to může být dokonce stanovená podmínka. Namísto nákupu softwaru si koupíte komerční balení – předplatné na doplňující moduly a vlastní kód, aktualizace a podporu od renomovaného servisního partnera.

„Ve velkých organizacích je často podmínkou, že software open source musí mít komerční smluvní podporu,“ uvedla Reidyová. „Existují však některé velké organizace s technickými týmy, které si stáhnou například Drupal nebo jakýkoliv jiný open source CMS a implementaci si vyřeší sami.“

Na trhu středně velkých firem je pravděpodobnější, že společnost bude mít tým odpovědný za úspěšnou implementaci open source produktu CMS.

Malé podniky zase mohou zjistit, že je pro ně open source CMS zajímavým ekonomickým řešením, protože vlastně podporu ze strany třetího subjektu nepotřebují. Malá firma si může sama vytvořit webové stránky, najmout vývojáře nebo spolupracovat s malým IT dodavatelem, který má zkušenosti s návrhem založeným na systémech Drupal nebo Joomla.

Populární open source CMS
Pokud hledáte webový open source CMS (a v současné době opravdu není žádný důvod se řešením open source vyhýbat), zvažte řešení Joomla, Drupal a WordPress, která patří mezi nejpopulárnější.

Wordpress
Pro veřejný blog, zprávy a jakýkoli druh webu, kde je třeba vkládat po sobě následující příspěvky, je nejlepší volbou WordPress. Má pověst snadného využívání, ale může být obtížné vytvořit webové stránky, které nejsou primárně určeny pro blogování a zprávy.

Jádro softwaru WordPress vytváří stovky dobrovolníků z komunity. WordPress můžete použít hned po stažení nejnovější stabilní verze nebo můžete podepsat smlouvu s poskytovatelem webového hostingu, který instalaci WordPressu nabízí.

WordPress má tisíce modulů a témat, které lze využít k rozšíření webu a k dispozici je také spousta oficiální dokumentace, velké komunitní fórum on-line podpory či řada výukových webů, jako je WPLift, které vám pomohou začít.

WordPress mimo jiné používá web Pepsi Refresh Everything Blog, jenž je součástí marketingových kampaní společnosti Pepsi. Mezi další známé organizace používající WordPress patří TechCrunch nebo Comedy.com.

Drupal
Platforma Drupal představuje moderní redakční systém CMS, který je ale často popisován jako přátelský spíše k vývojářům než k uživatelům. Drupal spadá do opačného konce spektra než WordPress. Je dobrou volbou pro řadu internetových stránek od blogů přes aplikace e-commerce až po podnikové aplikace, ale pokud nemáte vývojářské dovednosti, mohlo by pro vás být obtížné ho používat.

Malé firmy zvažující použít Drupal budou pravděpodobně potřebovat specialisty pro instalaci, konfiguraci a údržbu. Ve srovnání s jinými platformami se Drupal častěji používá pro vytváření průmyslových a vertikálních webů, kde je nutnou podmínkou zapojení inženýrů a vývojářů.

Větší firmy rovněž mohou využít řadu komerčních služeb, jako jsou instalace, konfigurace, návrh, vývoj modulů a podpora.

Drupal se může pochlubit více než 14 tisíci moduly a téměř 1 500 motivy, které vám pomohou vybudovat a zlepšit webové stránky. Vývojářská komunita Drupalu a zdroje on-line podpory jsou obrovské – existují on-line fóra, e-mailový seznam a IRC chat, kde můžete získat podporu pro weby založené na Drupalu.

Mezi weby založené na Drupalu patří například Symantec Connect, Popular Science a či stránky Bílého domu.

Joomla
Třetí populární volbou je Joomla. Spadá mezi již výše uvedené konce spektra webového open source řešení CMS. Je důmyslnější než WordPress, ale méně náročný na vývojáře než Drupal. Zatím si připravuje půdu v oblasti velkých podniků, ale pro malé a střední organizace je Joomla často oblíbenou volbou CMS.

Joomla má silný ekosystém vývojářů, uživatelů a firem, které poskytují produkty a služby komunitě uživatelů, což usnadňuje použití v malých společnostech. Má také nástroje pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet složitější webové stránky a aplikace.

Joomla se může pochlubit mezinárodní komunitou půl milionu členů, více než dvaceti tisíci vývojáři a devíti tisíci modulů pro rozšíření webu. Joomla je vhodná pro mnoho typů webových stránek včetně základního prospektu nebo webů s portfoliem, e-commerce, blogy a weby, kde se požaduje bezpečné přihlášení.

Řešení Joomla pohání mimo jiné web vysoké školy Uxbridge, který navrhla společnost Qlue Joomla Web Developers. Uxbridge se sídlem v Londýně je zaměřena na výuku praktických dovedností ve vysoce žádaných odvětvích.

Mezi další weby využívající platformu Joomla patří IHOP (International House of Pancakes) či výzkumný program Global Change.

Překonejte ostych
Bez ohledu na to, jakou webovou platformu open source CMS použijete, je důležité vědět, že jakmile systém nasadíte a uskutečníte „nákup“ u poskytovatele komerčních služeb, IT firmy nebo vývojáře, nebudete si už muset všímat, že web vaší firmy běží na open source platformě.

Reidyová tvrdí, že „při použití open source systému CMS se nakonec to, co získáte, příliš neliší od komerčního CMS, s výjimkou existujících rozdílů v licencování a možného přístupu k částem kódu.“

Úvodní foto: HaywireMedia - Fotolia.com


Komentáře