Srovnání – kdy je lepší MySQL a kdy MariaDB?

Databáze MariaDB vznikla jako odnož MySQL v dobách, kdy MySQL koupila společnost Sun Microsystems, kterou posléze koupila společnost Oracle. Od té doby se MariaDB vyvíjí samostatně, ale současně zachovává kompatibilitu s MySQL.

Srovnání – kdy je lepší MySQL a kdy MariaDB?


Důvodů k tomu, proč na novou databázi přejít, je celá řada. Jedním z nich je i to, že se o ni stará původní autor MySQL, Monty Widenius. Zůstat u MySQL je výhodnější pro ty, kteří zvažují aktualizaci na MySQL Cluster CGE, a také pro ty, kteří se často spoléhají na zákaznickou podporu Oraclu.

Většina funkcí je u obou databází stejná a tak je přechod na MariaDB intuitivní. Příkazy jako mysqladmin, mysqldumb, mysql shell stou v MariaDB stejné a soubory jsou mezi databázemi naprosto kompatibilní.

MariaDB má lepší výkon než MySQL a komunitní vylepšení z Facebooku, Twitteru, Googlu a Percony získává jako první.

Nová databáze má uživatelské statistiky a vylepšené nástroje v informačním schématu datového slovníku, včetně podpory mikrosekund. Pokud používáte datové typy TIME a DATETIME, můžete určit přesnost, například TIME(4), kde číslo představuje počet číslic za desetinou čárkou. MariaDB podporuje až šest číslic, například 0,000001, neboli jednu mikrosekundu. Pokud není přesnost nastavená, použije MariaDB nulu.

MariaDB má také vylepšení jádra odstraňující mutexy, které na novém hardwaru v MySQL výrazně brzdí výkon.

MariaDB nabízí i funkce, které v MySQL úplně chybí. Například dva nové úložné enginy Aria a XtraDB nebo novou clusterovací technologii Galera. Ta nabízí replikace v konfiguraci s více aktivními mastery, které v clusteru NDB Clusteru příliš nefunguje kvůli omezením funkce JOIN.

Díky pluginu HandlerSocket získáte přímý přístup k úložným enginům, můžete tak zvýšit rychlost i více než desetkrát.

Na rozdíl od MySQL můžete v MariaDB získat data navrácená ve formátu JSON za použití dynamických sloupců. MariaDB také obsahuje další úložný engine Cassandra SE, který umožňuje číst nebo zapisovat data do úložiště dat Cassandry, integrace dat s NoSQL je tak konečně jednoduchá.

MariaDB je plně GPL licencovaná verze MySQL a má všechny výhody softwaru open source – od bezpečnosti a průhlednosti až k rozpoznávání chyb.

MariaDB možná zaostává za databází Percona v počtu uživatelů, ale její popularita rychle roste. Na MariaDB v současnosti přechází například Red Hat a zajímá se o ni i Google. Pokud hledáte náhradu za MySQL, MariaDB by mohla být ideálním řešením.

Úvodní foto: © artenot - Fotolia.com


Komentáře