Sun testuje Java Store a Java Warehouse

Sun Microsystems připravuje byznys pro vývojáře. Do konce roku chce spustit svůj on-line Java Store, kde si budou moci uživatelé kupovat Java aplikace. Centrální úložnu těchto aplikací vývojářům zpoplatní.


Společnost Sun spustila testovací verzi portálu Java Store. Jde o webovou stránku, kde se mohou vývojáři spojit s miliony uživatelů, kteří na svých počítačích používají Java aplikace.

Aplikace podobná úspěšnému App Store společnosti Apple, je navržena tak, aby měl uživatel snadný přístup ke stažení Java programů. Beta verze tohoto obchodu byla spuštěna v úterý a to pouze s několika dostupnými aplikacemi. Byly jimi Java verze online RPG hry RuneScape a na platformě Java založený klient Twitter nazvaný Twitter FX. Vývojáři ještě do oficiálního spuštění Java Store, které proběhne na konci roku, nějaké programy přidají.

Společnost také testuje nový portál nazývaný Java Warehouse, který Sun popisuje jako „centrální úložnu Java a JavaFX aplikací". Vývojáři, kteří zaplatí registrační poplatek 50 dolarů za registraci budou mít možnost šířit své programy pomocí Java Store.

Aplikace dostupné na Java Warehouse budou nejprve cíleny na uživatele systému Mac a Windows ve Spojených státech a zaměří se na zákazníky, kteří používají prohlížeče Firefox, Safari či Internet Explorer. Stránka bude později rozšířena o aplikace pro uživatele mobilů a televize. Zatímco JavaStore bude zaměřen na počítačové aplikace, Java Warehouse bude určen hlavně pro poskytovatele mobilních a telefonních služeb pro vytvoření jejich „chráněných výloh" s programy, které běží na jejich platformách.

Sun měl dříve úspěch s propagováním platformy Java jako platformy pro koncové aplikace u serverů, ale bohužel již takové popularity nedosáhl u softwaru pro stolní počítače. Java Store a Java Warehouse u společnosti nazývané jako Project Vector jsou snahou vdechnout nový život do klientských aplikací.

Co na to Oracle?

Sun předpokládá, že Java je nainstalována na 800 milionech počítačů po celém světě a doufá, že Java Store nabídne vývojářům snadný způsob jak oslovit široké publikum. Budoucnost Java Store zůstává však poněkud nejasná.

O společnost Sun usiluje totiž Oracle a někdy během září se očekává uzavření smlouvy v hodnotě 7,4 miliard dolarů, a tak není vůbec jasné, zda bude nový majitel ochoten sdílet plány společnosti Sun ohledně stolních počítačů. Podle Jamese Governora, analytika společnosti RedMonk, je možné domnívat se, že Oracle bude chtít silnou pozici Javy na počítačích uchovat: „Oracle bude investovat do JavaFX, aby tak měl celý balíček po kupě." Oracle nechce být závislý na ostatních výrobcích softwaru, jakými jsou třeba Microsoft či Adobe a jejich programy Silverlight a Air technologies, jenž jsou navrženy tak, aby psaní programů pro prohlížeč bylo dynamické a interaktivní. „Oracle by měl rád vše pod svou střechou, a proto kupuje Sun," má jasno Governor.

Dne 18. 5. 2009 se na blogu společnosti zpráva, že výkonný ředitel společnosti Sun Jonathan Schwartz doufá, že portál „budou používat banky pro získávání nových klientů, sportovní akce pro hledání nových diváků, mediální a zpravodajské společnosti zase budou získávat nové předplatitele -  zkrátka, že se zapojí každý vývojář platformy Java hledající únik z prohlížeče za účelem oslovení asi miliardy zákazníků." Na to, zda se Sunu podaří vytvořit největší obchod s aplikacemi na světě, si ovšem budeme muset ještě počkat.

Stránky Java Store a Java Warehouse byly spuštěny v úterý ráno, jako otevření výroční konference Java One, která probíhá tento týden v San Francisku.Komentáře