Thunderbird 3.0 přichází s panely a novými možnostmi vyhledávání

Mozilla v tomto týdnu konečně po zhruba dvou letech vývoje uvolnila novou verzi svého e-mailového klienta Thunderbird. Novými funkcemi chce přesvědčit uživatele Outlooku, aby přešli na její řešení.


Mezi hlavní vylepšení Thunderbirdu 3.0 patří interface s panely, podobný tomu, na jaký jsou uživatelé zvyklí z webových prohlížečů a také vylepšené funkce pro vyhledávání. Nový e-mailový klient je postaven na enginu Gecko 1.9.x, který používá i Firefox.

Mozilla se netají tím, že inspirace pro práci s panely pochází právě z webových prohlížečů a i v Thunderbirdu tato funkce pracuje obdobně. Po stisknutí enteru či dvojkliku na novou zprávu se otevře nový panel, přičemž původní obsah zůstává ve starém panelu a je možné se k němu snadno vrátit i při otevřených více zprávách. Thunderbird také po restartu otevře stejné panely, ve kterých se uživatel pohyboval před ukončením aplikace.

Dalším velkým zlepšením je vylepšení filtrovacích nástrojů, které jsou určené pro pokročilé vyhledávání. Uživatelé mohou například hledat výsledky podle odesilatele, příjemce, přílohy či vytvářet různé kombinace těchto podmínek. Výsledky vyhledávání mohou být uloženy ve virtuálním adresáři a být následně prohlíženy tím, co by se dalo označit jako nástroj pro vytvoření časového přehledu. Ten ukazuje pomocí sloupcového grafu příchozí dobu příchozích zpráv, což má umožnit vytvořit si lepší přehled o e-mailovém provozu.

Mezi další novinky v Thunderbirdu 3.0 patří indexace celých e-mailů, přepracovaný byl průvodce pro konfiguraci účtů, adresář či nový panel nástrojů. Mozilla dále slibuje zlepšení výkonu, stability, kompatibility s webovými standardy a lepší bezpečnost. Toho bylo dosaženo výrazným přepracováním, které je také jednou z hlavních příčin toho, proč nový e-mailový klient přichází s takovým zpožděním za odpovídající verzí webového prohlížeče.

Thunderbird 3.0 je k dispozici pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux a podporuje zhruba 50 jazyků včetně češtiny. K dispozici ke stažení je z webových stránek Mozilly věnovaných messagingu.Komentáře