Twitter zveřejnil úpravy pro škálování MySQL

Databázový software MySQL získává díky Twitteru prostředky pro škálování srovnatelnou s databázemi NoSQL.

Twitter zveřejnil úpravy pro škálování MySQL


Twitter v pondělí uvolnil některé z vlastních úprav, které provedl v open source databázovém serveru MySQL, které by mu měly poskytnou lepší škálovatelnost. Twitter, jako jeden z největších uživatelů MySQL, používá tento databázový systém jako úložiště naprosté většiny dat svých 140 milionů uživatelů.

„Díky objemu dat, se kterým pracujeme, využíváme MySQL v mnohem rozsáhlejším měřítku než většina ostatních společností,“ napsali specialisté Twitteru Jeremy Cole a Davi Arnau ve svém příspěvku na blogu, ve kterém oznamují uvolnění úprav MySQL, které jejich společnost původně používala pro vlastní potřebu.

Tyto úpravy pomáhají řešit jednu z bolavých pat tohoto rozšířeného databázového systému – schopnost škálovat datový prostor tak, aby bylo možno provádět složité operace s velkým objemem dat. Tedy to, co Twitter ke svému provozu nezbytně potřebuje. Databázové systémy NoSQL jsou populární zejména proto, že dokážou překročit limity, kterými jsou omezovány relační databáze jako například MySQL. Systémy NoSQL jako Cassandra dokáží rozložit data na více serverů, což je u relačních databází často nerealizovatelné.

Jedna z úprav například umožňuje efektivnější provoz MySQL na velkém množství systémů pracujících s paměťovými tabulkami. Konkrétně alokuje veškerou paměť potřebnou pro databázový engine InnoDB hned při spuštění systému. Umožňuje také dostatečný výkon i v případě, kdy se dostupná operační paměť blíží potřebnému minimu. Kromě Twitteru řeší otázku škálovatelnosti i další nadstavby nad MySQL, například XtraDB cluster od Percony, MySQL Cluster od Oraclu nebo TokuDB od TokuTeku.

Twitter ale přidal i další funkce do volně přístupného kódu tohoto systému. Jedná se o několik interních kontrol stavu, díky kterým může uživatel podrobněji monitorovat výkon enginu InnoDB. Další úpravy napomáhají optimalizaci přístupů na disk pro použití MySQL na discích SSD.

Twitter tento kód uvolnil v souvislosti s uživatelskou konferencí MySQL, kterou tento týden pořádá společnost Percona v kalifornské Santa Claře. Na ní Cole s Arnaudem představí Gizzard, nadstavbu nad MySQL, která umožňuje správu databázového systému provozovaného na velkém množství serverů.

Twitter své úpravy zveřejnil na githubu pod open source licencí BSD.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře