Ubuntu 10.04 Lucid Lynx nabootuje do 10 sekund

Mark Shuttleworth oznámil prostřednictvím webcastu na Youtube název distribuce Ubuntu 10.04, chystané na příští rok. Chystaný systém se má vyznačovat velmi rychlým startem, který údajně nebude trvat déle, než 10 sekund.


huttleworth tvrdí, že název Lucid Lynx (což by se do češtiny dalo přeložit jako bystrý rys – tj. šelma), který byl pro chystanou verzi Ubuntu zvolen, přesně vystihuje charakteristiku budoucí distribuce. Rys je predátor, který přesně ví, kdy a kde využít svoji příležitost. Ubuntu 10.04 má být tzv. LTS (Long Term Support) verze, která vychází jednou za dva roky a je určená zejména pro firemní sféru. Pro desktopovou verzi je garantována tříletá technická podpora a pro serverový systém dokonce pětiletá.

Sedmiminutové video k uvedení Ubuntu 10.04 najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=l02bhwofEqw

Hlavní vylepšení se mají týkat linuxového jádra a bootování, která se má extrémně zrychlit, podle dosavadních informací by měl systém naběhnout do pouhých 10 sekund. První dvě sekundy mají být určeny pro kernel a initramfs, další dvě na iniciování jednotek a ovladačů. Pátá a šestá sekundy je věnována zavádění X.org serveru a poslední čtyři sekundy mají sloužit pro pracovní plochu (manažer oken a souborů) a pro další služby.

Desetisekundového bootování by navíc má být dosažitelné na netboocích s procesory Atom, ovšem při využití solid state disku. Doba startu s běžným pevným diskem nebyla zveřejněna. Na rychlejších počítačích se SSD pak může být doba startu systému ještě o několik sekund kratší.

Rychlejší start by měla nabídnout i nejbližší chystaná verze Ubuntu 9.10 Karamic Koala, jejíž vydání je naplánováno na 29. října. Nicméně v tomto případě nepůjde jistě o takové rekordní časy jako v případě Lucid Lynxu, kterého se dočkáme v roce 2010.

Zdroj: IT News.skKomentáře