Ubuntu 10.10 přichází s množstvím nových funkcí

Společnost Canonical ve čtvrtek oficiálně představila Ubuntu 10.10, nejnovější verzi operační systému založeného na Linuxu, a potvrdila, že bude od neděle k dispozici ke stažení.


Release Candidate verze tohoto operačního systému, jež byla vydán minulý týden, ukázala, že nový produkt bude nabízet nespočet nových vlastností, které mají nalákat nové uživatele, a finální verze to potvrzuje.

"Cílem nového Ubuntu je stát se široce využívaným operačním systémem, něčím, co může využívat kdokoliv, ať už inženýr někde v Číně nebo žena v domácnosti v Americe," prozradil během telefonátu viceprezident oddělení rozvoje podnikání u společnosti Canonical Steve George. "Kvůli tomu většina provedené práce byla zaměřena na vytvoření operačního systému, který je použitelný každým uživatelem."

Za tímto účelem byla provedena řada vylepšení, aby uživatelské rozhraní nového Ubuntu bylo hezčí. Například nové rozhraní verze Ubuntu Netbook nazvané "Unity" je vytvořeno tak, aby uživatelům zjednodušilo práci se soubory a složkami.

Nové "Ubuntu Font Family" je navrženo podobně. Společnosti Canonical chce "aby uživatelé měli pocit, že je vše krásné a zářivé, a aby lidé tento systém rádi využívali, jelikož skvěle vypadá," popisuje George.

Aplikace pro Android a iPhone nabídnou uživatelům možnost přehrávat jejich kolekce hudby z osobního Ubuntu One cloud účtu na svých mobilních zařízeních a synchronizovat kontakty.

Ubuntu One Basic je bezplatná služba, jež nabízí osobní cloudový prostor pro sdílení a synchronizování souborů, kontaktů, záložek a poznámek, a nabízí 2 GB úložného prostoru. Ubuntu 10.10 nový beta klient pro Windows dovolí uživatelům integrovat operační systémy Windows a Ubuntu a nabídne uživatelům možnost přistupovat k souborům z obou platforem.

"Pro nás je důležité to, že tímto začneme odbourávat něco, co drží uživatele u systému Windows," vysvětluje George. "To znamená, že své soubory mohou uložit na místo, kam mají přístup z obou systémů."

To by mohlo pomoci uživatelům s migrací na Ubuntu, dodává.

"Když uživatelé prozkoumávají Ubuntu, chtějí mít přístup ke svým souborům," vysvětluje. "Lidé budou vždy používat rozličné operační systémy, je tu pro to mnoho dobrých důvodů, ale tento náš krok ulehčuje uživatelům přechod na Ubuntu."

Společnost Canonical vydává novou verzi Ubuntu každý půl rok. Budoucí verze 11.04 nese označení Natty Narwhal a měla by být vydána 28. dubna 2011. Poslední verze, jež má zajištěnou dlouhodobou podporu, je 10.04 nazvaná Lucid Lynx a ta bude podporována do roku 2013, podpora Maverick Meerkat pak potrvá pouze do dubna roku 2012.

Nakonec, řekl George, každý "by měl být schopen používat Ubuntu a během několika minut by ho měl pochopit, užívat si ho a vytvořit si citové spojení k tomu, co dokáže dělat se svým počítačem."Komentáře