Ubuntu čeká výrazná změna, opustí rozhraní Gnome

Canonical u svého příštího vydání Ubuntu změní defaultní rozhraní z Gnome na Unity, což je nový open source projekt, který se zaměřuje na zjednodušené rozhraní a trojrozměrné displeje.


Společnost Canonical připravila tuto změnu pro své příští verze Ubuntu desktopových linuxových distribucí, jelikož měla oproti vývojářům Gnome rozdílné názory na to, jak by mělo vypadat rozhraní pracovní plochy a jak by se s ním mělo pracovat, alespoň podle vyjádření zakladatele společnosti Marka Shuttlewortha.

"Byli jsme součástí diskuze ohledně Gnome designu, kde jsme navrhli naše názory, které nebyly přijaty designéry," prozradil Shuttleworth během tiskové konference. "Máme jiný pohled na klíčové designové vlastnosti rozhraní Gnome než jeho autoři, například na to, jak by mělo vypadat menu s aplikacemi v systému, jak hledat aplikace a jak by měly být prezentovány oblíbené aplikace."

Příští verze Ubuntu Natty Narwhal (11.04), jež má být vydána v dubnu 2011, nainstaluje Unity prostředí na ty systémy, které budou splňovat hardwarové požadavky potřebné k běhu tohoto rozhraní a to jak v dvourozměrném tak ve trojrozměrném módu, oznámil Shuttleworth v pondělí na konferenci společnosti Ubuntu Developer Summit, jenž se koná tento týden v Orlandu na Floridě. U předchozích verzí operačního systému je defaultním rozhraním Gnome.

Společnost Canonical a vývojáři Gnome, což je open source projekt vedený skupinou Gnome Foundation, měli během minulého roku stále více problémový vztah, zčásti také díky neshodám ohledně designu.

Canonical již vyvíjí Unity pro netbooky pro OEM uživatele a Shuttleworth přiznává, že jde v podstatě o velmi odlišný produkt od prostředí Gnome a má velmi odlišný způsob organizace věcí. Navzdory těmto rozdílům by uživatelé desktopového Ubuntu neměli mít téměř žádné problémy při využívání nového prostředí, slibuje Shuttleworth. Ostatní elementy Gnome kromě prostředí budou nadále využívány. Rozhraní Unity by mělo být schopno využívat a spouštět všechny aplikace pro Gnome bez modifikace.

Shuttleworth také podotknul, že uživatelé si mohou nainstalovat Gnome pokud chtějí a to využitím Ubuntu programu pro instalaci softwaru. Shuttleworth také obhajoval Unity jako plně open source projekt, stejně tak jako Gnome.

"Nemáme žádné plány na proprietární rozšíření Unity," dodal Shuttleworth.Komentáře