Ubuntu Linux 12.04 prodlouží výdrž baterie

Další verzi linuxové distribuce Ubuntu ocení zejména majitelé přenosných zařízení.

Ubuntu Linux 12.04 prodlouží výdrž baterie


Asi před měsícem jsme vás informovali o chystané aktualizaci pro linuxové operační systémy, která má vyřešit problémy s krátkou výdrží baterie způsobené špatnou verzí systémového kernelu. Chyba se objevila v updatu na verzi 2.6.33 a od té doby se drží všech novějších kernelů operačního systému Linux. Jak nyní ale vývojáři Ubuntu prozradili, nezávisle na této opravě přinese další verze 12.04 LTS přezdívaná Precise Pangolin několik zlepšení, která budou mít rovněž významný vliv na výdrž baterie.

Kromě toho, že Precise Pangolin bude obsahovat již opravený kernel, takže dojde k opětovné aktivaci nástroje PCI Express Active State Power Management, testují vývojáři také možnost nasazení technologie pro řízení spotřeby Aggressive Link Power Management (ALPM). Jde o mechanismus, který pomáhá úložným systémům snížit spotřebu elektrické energie v období nulové I/O aktivity.

Podle Colina Kinga, který se podílí na vývoji kernelu pro Ubuntu, lze díky ALPM na klasických systémech dosáhnout úspory v rozmezí 0,5 až 1 wattu. V současné době se však stále nedá zaručit funkčnost ALPM na všech zařízeních. King proto požádal komunitu systému Ubuntu o pomoc při dalším testování.

Snížení celkové spotřeby přístrojů se dá podle Kinga ještě také docílit změnou nastavení pro zařízení, jako jsou webkamery, bezdrátové moduly, Ethernet a Bluetooth. Stačí prý jen přepnout jejich USB a PCI řadiče do stavu nižší spotřeby, čímž se dají v ideálním případě uspořit další dva watty. I tato varianta však bude vyžadovat další testování.Komentáře