Ubuntu mění své plány s UEFI Secure Boot

Canonical bude nakonec v nových počítačích pro svůj operační systém používat zaváděcí program GRUB2.

Ubuntu mění své plány s UEFI Secure Boot


Jako by nestačilo, že je technologie Secure Boot, o kterou se bude opírat operační systém Windows 8, už dlouhou dobu předmětem bouřlivých debat v linuxové komunitě. Ke klidu nepřispělo ani červnové rozhodnutí Canonicalu nepoužívat zaváděcí program GRUB2 pro linuxovou distribuci Ubuntu.

Reakce organizace Free Software Foundation (FSF) na sebe tehdy nenechala dlouho čekat. „Hlavní problém vidíme v tom, že se [Canonical] obává porušení podmínek GPLv3, a chce proto GRUB2 v Secure Boot nahradit jiným bootloaderem s jinou licencí, která na rozdíl od GPLv3 neklade tak velký důraz na uživatelskou svobodu,“ řekl výkonný ředitel FSF John Sullivan. Požádal proto Canonical, aby si své rozhodnutí rozmyslel. Na oplátku společnosti nabídl pomocnou ruku při řešení licenčních problémů.

Nyní to vypadá, že Sullivanova vlídná slova zafungovala, protože Canonical v minulém týdnu oznámil, že nakonec bude přeci jen používat GRUB2.

Jen pro rychlou rekapitulaci, jádrem celého problému je skutečnost, že zařízení s operačním systémem Windows 8 budou používat technologii Secure Boot s rozhraním Unified Extensible Firmware Interface (UEFI). To znamená, že na daném hardwaru půjde spustit pouze operační systémy s příslušným digitálním podpisem, který bude přidělovat Microsoft.

Výrobci různých linuxových distribucí, stejně jako Linux Foundation, již navrhli možná řešení. Canonical chtěl původně místo GRUB2 použít bootloader EFILinux, protože se obával nekompatibility Ubuntu s hardwarem, na kterém nebude možné Secure Boot zcela vypnout. Na GRUB2 vlastní autorská práva FSF, které se neustále snaží dát jasně najevo, že GRUB2 v Secure Boot nebude zdrojem žádných potíží

GRUB2 se tedy bude používat jak v Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal", tak i ve výchozím nastavení verze 12.04.2 „Precise Pangolin“. Beta verze Ubuntu 12.10 by měla být k dispozici již příští týden, vydání finální verze je pak naplánováno na 18. října.

Úvodní foto: © Canonical


Komentáře