Ubuntu se tabletům stále vyhýbá, zůstane věrné netbookům

Canonical s verzí Ubuntu pro tablety zatím nepočítá. Chce zachovat vývoj pro netbooky, stolní počítače a servery.


Trvalý růst poptávky po tabletech nemá podle představitelů společnosti Canonical, která stojí za populární linuxovou distribucí Ubuntu, vliv na její zaměření na netbooky. Svou pozornost se kromě nich rozhodla také soustředit na nízkonákladové laptopy. „S netbooky určitě neskončíme,“ řekl Mark Shuttleworth, zakladatel Canonical.

Canonical již v minulosti připustil, že by mohl vytvořit verzi Ubuntu pouze pro tablety. Někteří výrobci však speciální verzi očividně ani nepotřebují. Například studentský tablet Kno s dvěma obrazovkami běží na Ubuntu 9.10 a mnoho dalších tabletů postavených na tomto operačním systému bylo představeno v rámci světových veletrhů.

Společnost v minulém týdnu vydala první beta verzi operačního systému Ubuntu 11.04, kódově pojmenovaného Natty Narwhal, v různých edicích pro desktopy, servery a netbooky. Netbooková edice je ale určena pouze pro zařízení používající procesory ARM. Společnost tedy nezveřejnila samostatnou betu pro netbooky používající architekturu x86, ale rozhodla se jí zahrnout do desktopové edice, ve které jsou kromě stolních PC ještě notebooky.

Procesory ARM se používají hlavně ve smartphonech a tabletech. U netbooků nebo desktopů se příliš neuchytily. Většina netbooků si totiž lépe rozumí s čipy Atom od Intelu. Podle firem zabývajících se výzkumem trhu ale prodeje netbooků zpomalují právě kvůli rostoucí popularitě tabletů. Canonical proto připouští, že ačkoliv není beta verze ARMového Ubuntu 11.04 určena výslovně pro tablety, mohla by být pro taková zařízení upravena. ARMový Ubuntu ovšem nebude podle Canonicalu možné jen tak stáhnout, pouze výrobci jej budou moci předinstalovat do svých produktů. „Jde o součást našeho úsilí podporovat architekturu ARM jako takovou,“ říká k tomu Gerry Carr, šéf marketingu.

Operační systém Ubuntu 11.04 je založen na novém uživatelském rozhraní Unity, které umožňuje měnit dynamicky chování UI podle velikosti obrazovky. Pro platformu ARM nabídne Ubuntu hned dvě samostatné implementace Unity. Jednu s moderními shadery a efekty, a druhou s 2D rozhraním pro méně výkonná zařízení. Více informací o další verzi se můžete dočíst v článku Ubuntu čeká výrazná změna, opustí rozhraní Gnome.

K uvolnění další beta verze Ubuntu 11.04 by mělo dojít ve čtvrtek příštího týdne. Vydání finální verze je pak naplánováno na 28. dubna.Komentáře