Ubuntu Server 11.04 vylepší možnosti pro cloudové využití

Nová verze operačního systému Ubuntu Server společnosti Canonical, verze 11.04, která bude vydána 28. dubna, připraví půdu pro větší využití tohoto open-source operačního systému v podnikovém cloudu, prozradili představitelé společnosti.


"Lidí využívajících privátní cloudy bude v příštích letech hodně přibývat. Takže se staráme o schopnost expandovat, jak budou zákazníci převádět více a více serverů do cloud," prozrazuje Steve George, vice prezident oddělení Business Development společnosti Canonical.

"Co se týče serveru, náš důraz byl kladen na implementování co nejvíce nových funkcí a vlastností cloudu, které pak budeme stabilizovat a vylepšovat na cestě k vydání dalšího LTS," dodává George.

Společnost Canonical vyvíjí LTS (long-term support) serverové verze pro organizace, které potřebují ultra-stabilní a vysoce podporované verze operačních systémů. Společnost tyto verze podporuje pět let, na rozdíl od typické dvouleté podpory, která je u většiny serverových verzí včetně této nové. Příští vydání LTS, verze 12.04, je naplánováno na duben 2012.

Nová verze má být uvolněna příští týden. Během vývoje byla kódově nazvána Natty Narwhal a aktualizuje množství důležitých balíčků pro cloud nasazení, prozrazuje George.

Nové vydání obsahuje Eucalyptus cloud software verze 2.0.2, jenž byl upgradován z verze 1.7, která byla využívána minulou verzí. Nejnovější vydání také obsahuje rozšířenou podporu pro libvirt, což je sbírka softwaru pro správu virtuálních strojů, a KVM (Kernel-based Virtualization), což je defaultní virtualizační platforma firmy Canonical.

Společnost Canonical také plánuje umístit verzi tohoto softwaru pro servery na EC2 (Elastic Cloud Compute) společnosti Amazon, který byl přizpůsoben pro HPC (High-Perfomance Computing) služby, které jsou využívány výzkumnými pracovníky. "Máme mnoho uživatelů Ubuntu, kteří dělají tento druh práce, takže toto by měl být lepší výchozí bod," říká George.

Nový Ubuntu Server software, dříve označovaný jako Ubuntu Server Edition, nabídne 2.6.28 verzi Linuxového jádra, jež byla vydána v březnu. Ostatní aktualizované balíčky zahrnují Python 2.7, verzi 4.5 GCC (GNU Compiler Colection) a verzi 0.9 automatického spouštěče úloh Upstart. Tato verze také jako první bude obsahovat Cobbler, což je nový software na instalaci sítě.

Kromě serverové verze vydá společnost Canonical 28. dubna také desktopovou verzi Ubuntu. Toto vydání bude jako první nabízet kontroverzní plochu Unity. Na rozdíl od desktopové verze Ubuntu, Ubuntu Server neobsahuje ve výchozím nastavení žádné grafické uživatelské rozhraní.

Pro stávající uživatele serverové verze může být operační systém upgradován z příkazového řádku pomocí stejného postupu, který byl nutný k instalaci beta verze tohoto softwaru.











Komentáře