Ukázkové vydání Windows 8 začátkem června

Microsoft stanovil přibližné datum vydání ukázkové verze Windows 8.

Ukázkové vydání Windows 8 začátkem června


Stephen Sinofsky, prezident divize Windows a Windows Live v úterý na konferenci pro vývojáře v Tokiu oznámil, že ukázkové vydání Windows 8 nazvané „Release Preview” bude dostupné ke stažení první červnový týden. Verze systému, která je téměř připravena k ostrému vydání, bývala tradičně Microsoftem označována jako kandidát na vydání (Release Candidate, RC). U Windows 8 ovšem Microsoft pokračuje v duchu názvů předchozích edicí, které byly pojmenovány „Developer Preview“ a „Consumer Preview“. Verze Consumer Preview byla představena 29. února.

Načasování příchodu ukázkového vydání odpovídá spekulacím z předchozích měsíců a fiktivnímu plánu, který nastínil Michael Cherry, analytik společnosti Directions on Microsoft. V březnu Cherry oznámil, že Microsoft doručí kandidáta na vydání tři měsíce po Consumer Preview a vydání pro výrobce (Release to Manufacturing, RTM) tři měsíce po RC. Podle Cherryho plánu měl Microsoft uvést další ukázkovou verzi Windows 8 na konci května a vydání pro výrobce koncem srpna. RTM je z těchto edic nejdůležitější, protože poskytuje kód výrobcům pro přípravu nových počítačů, vývojářům třetích stran pro konečné testování kompatibility aplikací a koncovým prodejcům pro přípravu hardwaru určeného pro nový operační systém.

Podle většiny expertů bude muset Microsoft svůj rozvrh urychlit, aby stihl dát Windows 8 do prodeje koncem října. Časný debut ukázkového vydání znamená, že časový plán vydání Windows 8 o čtyři týdny zaostává za tempem Windows 7. Windows 7 RC vyšel v květnu 2009 a vydání pro výrobce bylo zveřejněno koncem června. Finální verze šla do prodeje 22. října. Pokud Windows 8 nestihne zahájit prodej během hlavní nákupní sezony před Vánocemi, tedy do konce října, riskuje opakování neúspěchu který potkal Windows Vista. Ty měly velmi špatný start, protože jejich vydání se opozdilo o několik měsíců. Nakonec byly uvedeny na trh až v lednu 2007. Nyní jsou Windows Vista obecně považovány za jeden ze vzácných neúspěchů Microsoftu na poli operačních systémů.

Datum uvedení systému Windows 8 do prodeje ani jeho cenu Microsoft ještě nezmínil, ale minulý týden byly představeny tři verze, které budou v prodeji – maloobchodní, předinstalovaná v počítačích a limitovaná pro firmy které si předplatí Software Assurance.

Microsoft v minulosti slíbil, že ukázkové vydání Windows 8 bude dostupné veřejnosti ke stažení zdarma.

Kandidát na vydání  Windows 7 byl zveřejněn 5. května 2009, první úterý v měsíci. Pokud Microsoft použije stejný den v měsíci i pro Windows 8, tak by Release Preview měla být dostupná 5. června.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře