Uživatelé Windows dostali zdarma kancelářský balík od Applu

Apple vydal betaverzi svého kancelářského balíku iWork pro iCloud pro uživatele operačního systému Windows, díky které si i lidé bez OS X mohou vytvořit tzv. Apple ID a přistupovat k těmto oblíbeným webovým aplikacím.

Uživatelé Windows dostali zdarma kancelářský balík od Applu


V polovině roku 2013 Apple vydal iWork pro iCloud - webovou verzi své kancelářské sady, k níž se však dostali pouze uživatelé s Apple ID. Apple ID jsou speciální čísla, jež jsou přiřazena k zařízením vyráběným Apple typu iPhone, iPad nebo Mac.

Uživatelé, kteří vlastnili počítač s Windows, ale také iPhone, tudíž Apple ID měli již dříve a mohli k iWork pro iCloud přistupovat. Od včerejška však mají přístup k ekosystému Apple všichni uživatelé bez rozdílu.

Sada iWork pro iCloud je ve fázi betatestování již více než rok a půl a jde prakticky o konkurenci Microsoft Office. Od podzimu 2013 Apple zpřístupňovalo aplikace iWork pro iOS a OS X novým vlastníkům iPhonů, iPadů a Maců a iWork pro iCloud je webovou verzí těchto aplikací.

Otázkou je, zda Apple u uživatelů Windows, kteří jsou zvyklí na Office, se svou vlastní kancelářskou sadou uspěje.

Microsoft uživatelům operačního systému iOS od roku 2013 poskytuje zcela zdarma své vlastní aplikace Excel, PowerPoint a Word, i když přístup k některým pokročilým funkcím je podmíněn předplatným Office 365.

Pravdou je, že Office i přes všechny své neduhy zůstávají standardizovanou kancelářskou sadou pro firemní i domácí uživatele. Na druhou stranu iWork pro iCloud mají tu výhodu, že mohou být využívány zcela zdarma i u firemních uživatelů, zatímco firemní uživatelé Office 365 musejí mít placené předplatné.

Na rozdíl od iWork pro iCloud, k nimž je přiřazeno Apple ID spojené s konkrétním produktem Apple, webové aplikace pro uživatele Windows nabídnou pouze 1 GB prostoru na cloudu.

Více místa však lze samozřejmě dokoupit: 20 GB stojí 99 centů měsíčně, 200 GB 3,99 dolarů měsíčně, 500 GB 9,9 dolarů měsíčně a konečně 1 TB 19,99 dolarů měsíčně.

Úvodní foto: Computerworld US


Komentáře