Venku je beta verze Firefoxu pro Windows 8

Mozilla konečně uvolnila beta verzi svého prohlížeče upraveného pro dotykové rozhraní operačního systému Windows 8.

Venku je beta verze Firefoxu pro Windows 8


Firefox Metro, jak zní pracovní název prohlížeče, se tak momentálně nachází na půl cesty do uživatelských počítačů.

Mozilla jej ve čtvrtek dala k dispozici v rámci beta verze Firefoxu 28, což je druhý ze tří vývojových kanálů, které společnost používá pro vývoj Firefoxu. Prvním kanálem je Aurora a tím třetím pak Release, který již představuje finální verzi prohlížeče.

Pokud se Mozilla bude držet zažitých pravidel, pak se plnohodnotné verze Firefoxu pro dotyková rozhraní systémů Windows 8 a Windows 8.1 dočkáme v týdnu od 18. března. Nic však není jisté. Společnost již vydání prohlížeče několikrát odložila a pokud v další vývojové fázi narazí na nějaké problémy, může se datum opět posunout.

Práce na Firefoxu Metro začaly již v březnu 2012. Preview verze byla k dispozici v říjnu stejného roku, tedy několik týdnů předtím, než Microsoft vůbec uvedl Windows 8 na trh. Tím však veškerá rychlost skončila. Původní plán Mozilly uvést dotykový prohlížeč v lednu 2013 se ukázal být příliš ambiciózním. Po dvou letech se nyní zdá, že by celá věc mohla být dotažena do úplného konce.

Až se tak stane, bude si každý uživatel moci nový prohlížeč stáhnout prostřednictvím tradičních kanálů. Mozilla totiž stejně jako jiní výrobci prohlížečů může spojit dotykovou verzi s tradiční desktopovou aplikací a nemusí k jejímu šíření využívat obchod Windows Store, který je odpovědí Microsoftu na obchody Google Play či App Store.

Jedinou překážkou v plánech Mozilly tak může představovat záměr Microsoftu uvolnit zásadní aktualizaci pro svůj operační systém, která opět přinese určité změny v dotykovém rozhraní. Microsoft chce s Windows 8.1 Update 1 přijít 8. dubna.

Beta verzi Firefoxu 28 si může každý zájemce stáhnout z oficiálních stránek prohlížeče. Jak již bylo zmíněno, vydání plné verze je naplánováno na 18. března. O měsíc a půl později se pak má do oběhu dostat také Firefox 29, který by měl rovněž přinést zásadní změnu – upravené uživatelské rozhraní Australis. Více se o novém rozhraní se dočtete v článku Firefox se nové podoby dočká až v dubnu.

 Komentáře