VMware uvolnil novou verzi Redisu

Otevřená databáze Redis typu „klíč-hodnota“ obdržela aktualizaci zlepšující stabilitu a využívání paměti, což má zvýšit atraktivitu nástroje pro podnikové uživatele.

VMware uvolnil novou verzi Redisu


„Redis 2.6 je v mnoha ohledech vyspělejší než Redis 2.4, takže na uživatele čeká lepší zážitek,“ napsal v emailu tvůrce databáze Salvatore Sanfilippo. „Všimli jsme si, že uživatelé Cloud Foundry na Redis oceňují především její jednoduchost. Předpokládáme, že s Redis 2.6 se to ještě zlepší,“ uvedl Sanfilippo s odkazem na fakt, že VMware nabízí datové úložiště jako součást nabídky typu PaaS (platform as a service) s názvem Cloud Foundry.

NoSQL databáze Redis je moderním úložištěm klíčů, které si poradí s širokým spektrem formátů, včetně řetězců, hashů nebo seznamů. Hlavní předností Redisu je však možnost provádění složitých operací přímo na serverech, což minimalizuje vytížení méně efektivních klientů.

„Redis je vhodné používat zejména na procesy, u kterých se předem počítá se zvýšenou zátěží. Existují zkrátka problémy, se kterými si lépe poradí datový model Redisu,“ napsal Sanfilippo. Jednou z oblastí, kde se vyplatí nasadit Redis, je například analýza dat v reálném čase. Datové úložiště Redis totiž může velmi snadno pracovat ve spojení s jinými diskovými úložišti skladujícími výrazně větší objem dat.

„Stejně jako byl PostgreSQL základem mnoha systémů pro správu databází, přichází Redisu na chuť stále větší počet produktů z kategorie NoSQL,“ tvrdí databázový analytik Curt Monash. Kromě analýzy v reálném čase je Redis často používán také jako vrstva cache nebo dokonce jako komunikační systém. Oba typy aplikací jsou totiž závislé na rychlém zápisu dat do jednoduchých struktur.

V nové verzi Redisu došlo k přepracování významné části jádra. Nejvýznamnější novinkou je však zřejmě podpora skriptovacího jazyka Lua pro serverové skripty. Vývojáři tak získávají více prostoru na přípravu materiálu z datového úložiště, protože už nejsou omezováni skupinou základních příkazů Redisu. Druhým zajímavým vylepšením jsou bitové operace. Schopnost manipulovat s daty na jediné bitové úrovni umožní programům rychle kombinovat a počítat bity za použití pouhého zlomku paměti.

Úvodní foto: © CenturionStudio.it - Fotolia.com


Komentáře