Vývoj Firefoxu 4.0 pokročil, poslední beta uvolněna

Společnost Mozilla včera uvolnila devátou a údajně i poslední betaverzi Firefoxu 4.0 před přechodem do fáze release candidate.


Stalo se tak ovšem zhruba o měsíc později oproti předchozímu rozhvrhu. Prodlužování vývoje nových verzí Firefoxu se navíc stává již víceméně nemilým pravidlem a obzvlášť vývoj Firefoxu 4.0 se ukazuje díky velkému množství změn jako velice problematický.

Zástupci Mozilly následně potvrdili, že přechod k release candidate fázi je již vzdálený jen týdny a nikoliv měsíce. Řadu komentátorů totiž negativně naladilo další odložení vydání finální verze, tentokrát z ledna na únor (více viz článek Mozilla opět odložila vydání Firefoxu 4) a vyjadřovali svoji pochybnost, zda i tento termín je vůbec reálný. Damon Sicore, ředitel vývoje platformy Firefoxu v Mozille, totiž před několika dny upozornil, že aktuální beta verze má asi ještě 160 závažných chyb a v minulosti oprava asi 100 takových chyb zabrala šest týdnů. Z toho si mnozí snadno spočítali, že finální Firefox 4.0 nepřijde dříve než za dva měsíce a i únorový termín je tedy pravděpodobně až příliš optimistický.

V reakci na tuto skutečnost vyzval Johnathan Nightingale, ředitel vývoje Fifefoxu, všechny programátory, aby znovu zhodnotili výše zmíněné chyby a označily jen ty opravdu zásadní. Díky tomu na seznamu zbylo jen 143 významných chyb, tzv. blockerů, které mají takové důsledky, jako jsou pády browseru, nekompatibilitu, zhroucení uživatelského rozhraní, bezpečnostní rizika, pokles výkonu či problémy s pamětí.

V každém případě vydání Firefoxu 4.0 beta 9 přináší opravu některých zásadních nedostatků z bety 8 vydané 22. prosince 2010 a také zlepšení výkonu. Jedna výraznější změna se týká i nakládání prohlížeče se záložkami a historií. Konkrétně podle Mozilly beta 9 opravuje 662 chyb, což je méně než polovina změn, které byly provedeny u bety 8, kde bylo údajně celých 1 400 oprav. Mozilla nyní chce podle svých zástupců co nejrychleji přejít do fáze release candidate, která je považována za výrazný milník. Nicméně v původním rozvrhu byla naplánována i desátá beta a není dosud jasné, zda ji Mozilla využije či nikoliv, záležet to bude na závažnosti nalezených nedostatků. Co se tká release candidate Firefoxu 4, Nightingale by rád tuto verzi viděl co nejdříve a je možné, že bude vydána jen jedna, nicméně i to se může změnit díky objeveným chybám.

Aktuálním termínem pro finální Firefox 4.0 je tedy konec února 2011, přičemž v dalším měsíci by chtěl Microsoft vydat finální verzi Internet Exploreru 9.0, takže bude v zájmu Mozilly dokončit vývoj dříve, než její hlavní konkurent.Komentáře