Vývoj prohlížečů se zrychluje, další generace je na dohled

Popularita Firefoxu 4 nezklamala, Chrome mění logo a Opera dostala nové menu rychlého přístupu.


Firefox 4 má raketový nástup. 24 hodin po oficiálním vydání prohlížeče si jej stáhlo téměř 6 miliónů lidí. Neméně ambiciózní Internet Explorer 9 od Microsoftu si přitom během prvního dne stáhlo jen asi 2,4 miliónů uživatelů. Více se můžete dočíst v článku Firefox 4: Zájem uživatelů je mnohem vyšší než o IE9. Mozilla nicméně neusíná na vavřínech a již se soustředí na vývoj na dalších verzí Firefoxu. Do konce letošního roku toho chce stihnout skutečně hodně. Do nového roku prý vstoupíme již s Firefoxem 7. Aktuálně vyvíjený je nyní tedy Firefox 5, který by mohl být vydán už v polovině června.

Ani v Googlu nechtějí po vydání Chromu 10 zůstat pozadu a již pracují na jedenácté verzi, jejíž beta je nyní k volně k dispozici. Mezi nejzajímavější funkce v beta verzi patří zapracované HTML5 rozpoznávání řeči, které tvůrcům webových stránek otevírá nové možnosti. Zásadní změnou projde také logo samotného prohlížeče, které je nyní méně plastické. Jde vůbec o první změnu loga u tohoto produktu (viz obrázek).


Do vývoje jedenácté verze se pustili také v dílnách norské společnosti Opera Software. Minoritní prohlížeč Opera 11.10 je shodou okolností rovněž ve fázi beta. Kromě rozšířené podpory standardů HTML5 a CSS3, integrovaných pluginů Flash a zjednodušeného designu prošlo změnou i okno Rychlého přístupu, jehož ikony jsou průběžně aktualizovány.

Snad jen Microsoft si nechává podle neoficiálních informací jubilejní IE10 až na dobu vydání Windows 8, což by mělo být nejdříve v druhé polovině příštího roku. Za tu dobu ale konkurence ujde současným tempem nemalý kus cesty.Komentáře