Vznikají standardy pro budoucí pojetí virtualizace

Významné technologické firmy vytvořily iniciativu Open Container Project, jejímž cílem je vytvořit standardy pro tzv. softwarové kontejnery. Právě ty totiž podle mnohých představují budoucnost virtualizace.

Vznikají standardy pro budoucí pojetí virtualizace


Kontejnery se v technologickém průmyslu rozmohly natolik, že je podle představitelů významných IT společností nezbytné jejich standardy unifikovat.

Do softwarového kontejneru můžete - jednoduše řečeno - vložit jakékoli aplikace včetně jejich nastavení, přičemž aplikace dále „žije“ v tomto kontejneru a je tak možné ji jednoduše přenášet.

Velkou výhodou kontejnerů je také to, že umožní rychlý přesun mezi cloudy - pokud uživatel chce, může aplikace přesunout do kontejneru a jednoduše je přemístit jinam.

Mezi zakládající členy Open Container Project patří firmy jako Amazon Web Services, Cisco, CoreOS, Docker, EMC, Google, Goldman Sachs, HP, Huawei, IBM, Intel, Joyent, Microsoft, Pivotal Red Hat nebo VMware.

„Kontejnery jsou snadno přenositelné a mohou bez větších problémů fungovat v jakémkoli prostředí,“ uvedl Ben Gollub, šéf společnosti Docker (Docker je taktéž název open sourcové kontejnerové technologie). „Avšak je potřeba se shodnout na základních principech, na nichž bude tato technologie fungovat.“

Gollub přirovnal snahy Open Container Projectu analogicky k vlaku: projekt bude určovat šířku kolejí, avšak nebude zasahovat do pomyslného motoru vlaku a jeho vagónů, které po nich jezdí. Cílem je tedy pouze dosáhnout shody na tom, co to kontejner je a vytvořit základní pravidla pro jeho fungování.

Například sám Docker projektu Open Container věnuje svůj open sourcový kód, který upravuje základní specifikace kontejnerů. Další vývoj kódu však již bude probíhat na půdě Open Containeru. Docker bude následně kód dále komerčně propagovat a podporovat.

Úvodní foto: © Tijana - Fotolia.com


Komentáře