Webové Office od Microsoftu: Bez podpory Opery a Chrome

Microsoft nezahrnul Operu a Chrome do oficiálního seznamu internetových prohlížečů, podporovaných jeho webovou verzí kancelářské sady Office. Jedná se o náhodu?


Ve svém příspěvku na blogu Office Web Apps Microsoft zveřejnil seznam oficiálně podporovaných prohlížečů. Kromě dvou posledních verzí prohlížeče Internet Explorer je v seznamu zahrnut i Firefox 3.5 (Windows, Mac a Linux) a Safari 4 (Mac). Office Web Apps je chystaná on-line verze některých desktopových aplikací, konkrétně pak jde o Microsoft Word, PowerPoint, Excel a OneNote.

Microsoft ve svém seznamu úplně zapomněl na prohlížeče Opera a Chrome. Oba sice disponují výrazně nižším podílem na trhu než Internet Explorer či Firefox, přesto však jde v globálním měřítku o důležité hráče.

Opera byla jedním z hlavních aktérů při podání antimonopolní žaloby u Evropské komise, jejímž cílem bylo donutit Microsoft, aby ze svého operačního systému Windows odebral prohlížeč Internet Explorer, respektive do něho jako pevnou součást zařadil i další konkurenční nástroje. Po dlouhých tahanicích nakonec přišel Microsoft s vlastním řešením a to distribuovat systém Windows 7 v Evropě bez IE 8.

Google, do jehož portfolia prohlížeč Chrome spadá, je pak jedním z hlavních konkurentů Microsoftu. Nedávno například odhalil své plány na vývoj vlastního operačního systému pro přístroje určené především pro práci s internetem, např. netbooky. Více o OS Chrome se dočtete v našem článku Má nový Chrome OS od Googlu šanci na úspěch?

Ve skutečnosti však rozhodnutí Microsoftu nezařadit Chrome do seznamu podporovaných prohlížečů souvisí spíše s další službou od Google. Ten již totiž delší dobu úspěšně provozuje webově orientovanou kancelářskou sadu Google Docs, jakousi obdobu Microsoftem plánovaného projektu - Office Web Apps.

Microsoft však jakýkoliv úmysl poškodit obě výše zvýšené společnosti popírá. Naopak uživatele ujišťuje, že ačkoliv oficiálně prohlížeče Chrome a Opera podporovány nebudou, v jejich používání pro práci s Office Web Apps nijak bránit nehodlá, pouze nezaručuje vzájemnou kompatibilitu.Komentáře