Webový prohlížeč Camino 2.0: Firefox s designem Safari

I když je Firefox k dispozici i ve verzi pro počítače od společnosti Apple, vyvíjí Mozilla pro tuto platformu i další prohlížeč, který nese označení Camino a jeho druhá verze je nyní před dokončením ve fázi release candidate.


Camino je obdobně jako Firefox open source projektem a má ke svému známějšímu sourozenci v mnoha ohledech poměrně blízko, nicméně svým vzhledem je podobný prohlížeči Safari a přebírá tak design aplikací typický pro Mac OS. Na druhou stranu je však svými funkcemi podobný klasickým produktům Mozilly a kombinuje tak zkušenosti z obou těchto světů dohromady.

Zástupci Mozilly informovali, že uvolněná release candidate verze bude poslední před uvolněním finálního produktu Camino 2.0 a vývojáři nečekají, že by se měly objevit ještě nějaké kritické problémy před uvedením browseru na trh. Mezi nové funkce ve verzi 2.0 patří vylepšené použití panelů, nové bezpečnostní možnosti včetně podpory služby bezpečného surfování od Googlu, která varuje před možnými riskantními weby, dále pak funkce plného zoomu a notifikace pro download. Uvedená verze také vylepšuje blokování nežádoucího obsahu s možností nastavení výjimek, díky čemuž lze docílit selektivní blokace flash animací pro určité weby dle preferencí uživatelů.

Poslední stabilní verze prohlížeče Camino je 1.6 a vyžaduje Mac OS X 10.3.9 nebo novější a funguje na počítačích Mac s procesory Intel či PowerPC. Verze 2.0 pak bude již vyžadovat Mac OS X 10.4 a novější. Bližší o tomto prohlížeči lze najít na adrese http://caminobrowser.org.

Camino 2.0 využívá obdobně jako Firefox renderovací engine Gecko verze 1.9.0 a slibuje lepší kompatibilitu s doplňky, lepší výkon oproti starší verzi a také lepší podporu webových standardů a technologií jako je JavaScript 1.8.

Podobně jako u Firefoxu je také možné aktualizovat prohlížeč na novou verzi pomocí zabudované funkce kontroly aktualizací a uživatelé Mac OS, kteří provozují betu prohlížeče Camino, tak mohou automaticky přejít na aktuální verzi release candidate.Komentáře