Windows 10 na výrazném vzestupu, počet XP a sedmiček rychle klesá

Za méně než 2 týdny končí podpora Windows 7 a na počtu zařízení s Windows je to poznat: Nových instalací Windows 10 se za poslední rok objevilo hodně.

Windows 10 na výrazném vzestupu, počet XP a sedmiček rychle klesá


Windows 7 přesto běží na stovkách milionů počítačů – což je samozřejmě z hlediska bezpečnosti nežádoucí. Legacy aplikace si ale nedají říct a firmy, které využívají specifický zastaralý software, někdy zkrátka nemají jinou možnost než se dřívějších verzí OS držet.

Podle dat zveřejněných společností Net Applications se přesto zdá, že počet Windows 7 strojů plynule klesá. Stále by jich ale mělo být kolem 30,8 % ze všech zařízení s Windows – téměř třetina.

Windows samotné byly k prosinci minulého roku (2019) instalovány na 86,8 % osobních počítačů na světě. Naprostá většina zbytku běží na macOS, různých distribucích Linuxu nebo Chome OS.

Windows 10 se na konci roku významně dařilo: Jsou přítomny na 63 % počítačích a laptopech s Windows, což je rekordní číslo pro Microsoft. Ten potřebuje číslo vytáhnou co nejvýše – Windows 10 mají být „posledními Windows“ a je pravděpodobné, že se firma časem pokusí přejít na způsob financování podobný Office 365, tedy na předplatném. Aby něco takového mohl Microsoft zavést, potřebuje ale nejprve dostatečnou uživatelskou základnu.

Windows 7 skončí už 14 ledna, tedy alespoň jejich oficiální podpora. Později už nebude systému poskytovat žádné bezpečnostní záplaty. Firmy si ale na rozdíl od běžných spotřebitelů budou moci koupit rozšiřující službu na dočasné pokračující bezpečnostní aktualizace (program ESU).

Dá se předpokládat, že pokles Windows 7 zařízení postupem času zpomalí. Uživatelé, kteří z rozličných důvodů nechtějí na nový OS přejít, se totiž systému budou držet zuby nehty, a to i přes případné bezpečnostní problémy.

Současné předpoklady mluví o 18,7 % Windows 7 zařízení ze všech strojů s Windows; to mimo jiné odpovídá i dřívějším trendům, konkrétně třeba u nesmírně populárních Windows XP. Ty mimochodem stále běží na několika desítkách milionech PC.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře