Windows 10 pokořily další stomilionovou metu

Rozšíření Windows 10 opět akceleruje. Podle vyjádření Microsoftu už Desítky pohánějí 800 milionů zařízení.

Windows 10 pokořily další stomilionovou metu


Windows 10 už pohání 800 milionů zařízení, nárůst během uplynulého ani ne půl roku činil zhruba 100 milionů. Informaci v děkovném tweetu zveřejnil viceprezident Microsoftu Yusif Mehdi. Neuvedl však, kdy přesně firma čerstvé mety dosáhla, přestože v minulosti o rozšířenosti systému informovala poměrně pravidelně.

V každém případě Microsoft se s Windows 10 dostal na 80 % plnění při spuštění vytyčeného cíle, a to dostat Desítky na rovnou miliardu zařízení. Původně toho chtěl dosáhnout do dvou, respektive tří let od jejich uvedení, později tento termín odvolal, dílem i z důvodu stažení se z trhu s chytrými mobilními telefony, na němž firma pohořela.

Nutno však dodat, že dle odhadů analytických firem je rozšířenost Windows 10 o něco nižší. Dle posledních propočtů vycházejících z dat analytické společnosti Net Applications, pohání Windows 10 pouze 691 milionů počítačů; Net Applications přitom počítá s půl druhou miliardou zařízení s (jakýmikoliv) Windows, proklamovanou samotným Microsoftem, a podílem Windows 10 ve výši 46,1 %.

Rozdílnost čísel je však daná i skutečností, že zatímco Net Applications do svých měření počítá pouze osobní počítače, Microsoft kalkuluje též s konzolemi Xbox, tablety i nevelkým množstvím chytrých telefonů s Windows.

Mehdi se rovněž nijak nevyjádřil k rozšířenosti populárních Windows 7, které Desítky postupně nahrazují. Dle únorových odhadů Net Appilcations však Windows 7 stále pohánějí ještě zhruba 659 milionů počítačů, a to i přesto, že do termínu oficiálního ukončení jejich podpory už zbývá méně než rok. Odhaduje se, že až k němu příští rok v lednu dojde, budou Windows 7 stále na více než 40 % všech počítačů s Windows, tedy budou mít výrazně vyšší uživatelský podíl, než měly v době ukončení své podpory Windows XP.

Přesto je osmi set milionová meta náznakem, že osvojování si Windows 10 na úkor Windows 7 začíná opět akcelerovat. Posledních 100 milionů přešlo během pouhých 163 dní, přičemž úsek mezi 600 a 700 miliony Desítky překonaly za 300 dní, mezi 500 a 600 miliony za 203 dní a mezi 400 a 500 miliony za 226 dní.

Aktuální tempo tak odpovídá spíš období, kdy byl upgrade na Windows 10 nabízen bezplatně – přechod ze 300 na 400 milionů trval 144 dnů, ze 200 na 300 milionů dokonce jen 122 dnů.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře