Windows 10: Univerzální a v podstatě zdarma

Microsoft odhalil možnosti, které Windows 10 přinesou spotřebitelům. První skvělou zprávou je, že pro valnou část uživatelů bude během prvního roku zdarma. A druhou – jsou doslova nabité novými funkcemi.

Windows 10: Univerzální a v podstatě zdarma


Zásadní novou vlastností Windows 10 je to, že budou v jednotné podobě fungovat na jakékoliv platformě, ať už jde o osobní počítače, tablety, chytré telefony, nositelnou elektroniku, IoT systémy, TV sety, bezobrazovkové terminály či dokonce herní konzole.

To je důležitá informace pro vývojáře, kteří tak budou moci vytvářet aplikace v jednotném prostředí bez ohledu na to, na jaké platformě se pak řešení objeví.  A přinesete to úlevu i v oblasti nákupu, distribuce a aktualizací příslušných aplikací.

Další zásadní inovací operačního systému je to, že jeho inovace odteď se budou provádět kontinuálně, tedy bez toho, že by vycházely nové verze (ale pouze updaty toho současného), a to po celou dobu životního cyklu příslušného zařízení.

 

Klíčové inovace

Mezi klíčové novinky Windows 10, které osobně představil CEO Microsoftu Satya Nadella spolu se svými kolegy, patří hlasem ovládaná digitální asistentka Cortana dostupná jak v počítačích, tak i na  tabletech, dále nový webový prohlížeč označený jako „Project Spartan“, univerzální Office uzpůsobený pro Windows 10 na jakékoliv platformě (bude ale odlišný od MS Office, který známe z prostředí PC), možnost streamování her z Xboxu na Windows 10 či holografická platforma Microsoft HoloLens. Výraznou proměnou prošlo i uživatelské rozhraní, výrazně byla zjednodušena i sekce nastavení.

Součástí oznámení Microsoftu bylo i nové zařízení Microsoft Surface Hub určené pro prezentace a týmovou spolupráci.

 

Cena? Zdarma pro většinu současných uživatelů

Pro mnohé je ale zásadním překvapením skutečnost, že Windows 10 bude pro uživatele Windows 7, 8.1 a Phone 8.1 zdarma, tedy přesněji po dobu jednoho roku, kdy uživatelé mají bezplatně možnost přejít na nový operační systém.  Operační systém se tak bude podle Microsoftu chovat spíše jako internetová služba než software v klasické podobě, takže uvádět variantu OS ztrácí smysl.

V průběhu příštího týdne bude také uvolněna i poslední verze Windows 10 Technical Preview pro počítače, určená pro testování zkušenými uživateli. V průběhu února bude dostupná i testovací verze pro telefony.

V případě zájmu o testovací verzi systému Windows 10 se můžete přihlásit do Windows Insider Programu (insider.windows.com/). Podle Microsoftu je v něm už registrovaných 1,7 milionu lidí.

Konečná verze Windows 10 by se měla na trhu objevit ještě během letošního roku, pravděpodobně v jeho druhé polovině.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře