Windows 10 už běží odhadem na 45 milionech počítačů

Dva týdny poté, co byly oficiálně vypuštěny do prodeje, běží Windows 10 na 3 % zařízení využívajících operační systém Microsoft Windows. To je v přepočtu zhruba 45 milionů počítačů.

Windows 10 už běží odhadem na 45 milionech počítačů


Uživatelský podíl, tedy procento všech online zařízení běžících během určité doby na konkrétním systému, dosáhl podle dat společnosti Net Applications v prvním srpnovém týdnu 2,7 % všech osobních počítačů.

Mezi zařízeními využívajícími Windows se pak jejich nejnovější verze dostala ten samý týden na 3 %. (První číslo je pochopitelně nižší, jelikož tržní podíl Windows činí zhruba 90,7 %, zatímco zbylá procenta zabírají další operační systémy jako OS X od společnosti Apple nebo opensourcový Linux.)

Nárůst je výrazný, v otvíracím týdnu mezi 26. červencem a 1. srpnem, kdy Windows 10 využívali hlavně testeři Microsoftu a následně ti, kteří si včasně zamluvili upgrade z Windows 7 či Windows 8.1, totiž podíl Windows 10 činil jen 1,2 %. V týdnu před oficiálním vydáním dokonce jen nepatrných 0,4 %.

Současný nárůst se děje hlavně na úkor Windows 8.1, jejichž podíl klesl ze 13,7 % na 11,9 %, což je pokles v přepočtu o 13 %. U ostatních verzí nejrozšířenějšího operačního systému už pokles tak dramatický není, například podíl Windows 7 klesl jen o 1,5 %.

Tyto statistiky odpovídají odhadům Microsoftu, který počítal s tím, že na Windows 10 přesedlají hlavně majitelé Windows 8.1, toužící po návratu Start menu, kdežto pro ty navyklé na Windows 7 nová „okna“ tak atraktivní změnu nepředstavují.

Ostatně, k „sedmičkám“ mají „desítky“ blízko i jinak. Podle statistik je nástup Windows 10 srovnatelný právě s nástupem Windows 7 před šesti lety a podstatně prudší než byl tři roky nazpět nástup Windows 8. Pro srovnání, Windows 8 trvalo od vydání celé čtyři měsíce, než mezi uživateli systému dosáhl tříprocentního podílu.

A jestliže je systémem Windows na celém světě vybaveno půl druhé miliardy zařízení, aktuální tříprocentní podíl Windows 10 znamená, že běží v přepočtu na 45 milionech počítačů.

Závěrem je však třeba dodat i to, že data je nutné brát i s určitou rezervou. Společnost Net Applications je sleduje prostřednictvím unikátních návštěvníků na webových stránkách, které její platformu využívají.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře