Windows 10 ve firemním prostředí zatím příliš nefrčí

Firmy raději pracují se zastaralými Ikspéčky než novými Desítkami.

Windows 10 ve firemním prostředí zatím příliš nefrčí


Podle nejnovějšího průzkumu Windows 10 půl druhého roku po svém vydání celosvětově pohánějí asi čtvrtinu veškerých osobních počítačů. Hůř si však vedou mezi firemní klientelou, v rámci firem totiž jejich podíl činí jen 9 % (pro srovnání, Windows 8 dosáhly na 5 %).

Na druhou stranu, až tolik překvapivá tato čísla nejsou, většina těch, kteří se pro Desítky rozhodli, nepochází z komerční sféry, která je v přechodu na nové systémy tradičně pomalejší.

Mezi firemní klientelou v současnosti dominují Windows 7, jimž bude začátkem roku 2020 ukončena rozšířená podpora, a na druhém místě se 14 % podílem Windows XP, jež byly Microsoftem poslány do důchodu před třemi roky. Celkový podíl Sedmiček činí aktuálně 49 %, u Ikspéček pak 7 %.

Průzkum, za který je zodpovědná společnost Spiceworks, taky poukazuje na tzv. „tempo průniku“ odlišných verzí Windows v rámci firem, s tím, že tento termín definuje jako „procento společností, v nichž běží alespoň na jednom stroji daný operační systém“.

Tato procenta byla, jak se dá předpokládat, výrazně vyšší než podíly jednotlivých verzí. Například 34 % ze zkoumaných společností mělo nainstalováno Windows 10 na jednom či více systémů, kdežto v případě Windows 7 to bylo 87 % a u Windows XP (s ohledem na jejich zastaralost) znepokojujících 52 %.

„Tempo průniku“ Desítek tak rozhodně neznačí jejich bezprostřední přijetí firemní klientelou, může však naznačovat míru zájmu o nový operační systém anebo to, jak aktivně jej společnosti testují ještě před tím, než na něj plně přejdou.

Úvodní foto: Microsoft, IDG


Komentáře