Windows 7 asi umožní odstranit Internet Explorer

Nejrozšířenější webový prohlížeč, jenž je trnem v oku regulátorů, bude s největší pravděpodobností možné z Windows 7 odinstalovat. Microsoft sice žádné oficiální prohlášení nevydal, ale nové sestavení Windows 7 tuto možnost nabízí už teď.


Vybraní testeři nového sestavení Windows 7 (build 7048) hlásí, že současná verze umožňuje „odinstalovat“ Internet Explorer ze systému. Není sice stoprocentně jisté, zda se tato funkce objeví i v sestavení RC (kandidátu na vydání), potažmo ve finální verzi, ale Microsoftu by v tom nemělo nic bránit.

Redmondská společnost tímto krokem chce pravděpodobně ukázat Evropské komisi, podle níž Microsoft integrací Internet Exploreru do Windows porušuje pravidla hospodářské soutěže Evropské unie, že existuje i jiná cesta než jen dvě radikální řešení navržená dříve různými subjekty.

Uvozovky u slovíčka „odinstalovat“ jsou ale namístě. Podle testerů je v novém buildu Windows 7 odinstalování Internet Exploreru pojato ve smyslu odstranění procesu iexplorer.exe. Proces explorer.exe zůstává zachován. Proto testeři, kteří toto chování objevili, celé řešení, byť je ve výsledku fungující, označují spíše za kosmetické.

Již dříve totiž bylo jasné, že ať už antimonopolní řízení s Microsoftem dopadne jakkoliv, z praktického a technického hlediska je nesmyslné, aby mu bylo nařízeno Internet Explorer ze systému odpárat úplně (tj. všechny jeho součásti).

Renderovací jádro Trident, srdce Internet Exploreru, je do systému zapleteno na mnohem fundamentálnější úrovni a závisí na něm řada dalších aplikací včetně množství programů třetích stran. Byť není nemožné z Windows Internet Explorer odstranit (pomocí různých speciálních programů třetích stran přímo z prostředí Windows, resp. jej smazat z instalačního média), vede to jak k nefunkčnosti spousty softwaru Microsoftu i dalších výrobců, tak i k nepředvídatelnému a nestabilnímu chování samotných Windows. Navíc podle mnoha odborníků není vůbec jasné, co znamená „odinstalovat IE“, což má příčinu právě v tom, že na rozdíl od konkurenčních prohlížečů to není samostatný program, program typu „jen prohlížeč“.

Opera chtěla pravý opak
Norská společnost Opera Software ASA, která na konci roku 2007 svou stížností na Microsoft a jeho prohlížeč vlastně dala Evropské komisi k vyšetřování podnět, by chtěla, aby namísto unbundlingu bylo Microsoftu nakázáno spíše umožnit uživateli výběr výchozího webového prohlížeče. A to buď při instalaci Windows, nebo pomocí aktualizační služby Windows Update. K takovému řešení distribuce alternativních webových prohlížečů se podle všeho kloní i Evropská komise. O „svobodě volby“ totiž na konci února hovořil Jonathan Todd, mluvčí eurokomisařky Neelie Kroesové.

Ve světle těchto skutečností je proto překvapivé, že Microsoft pracuje na technikách, jak „jakoby“ Internet Explorer odstranit ze systému. Je možné, že nové sestavení Windows 7 funkci odinstalování obsahuje z několika spolu souvisejících důvodů: Za prvé si nyní Microsoft může vyzkoušet, jak systém na absenci procesu iexplorer.exe bude reagovat a jak techniku deinstalace vylepšit. Za druhé se tím může s předstihem připravit na finální verdikt Evropské komise (jenž může být různý) a nakonec tím předejde případnému zpoždění uvedení Windows 7 na trh.

Na tiskové oddělení Microsoftu se s podobnými otázkami obrátilo i několik světových IT magazínů. Ten však kolem plánům ohledně Windows 7 mlčí. Sdělil jen tolik, že Windows 7 jsou stále předmětem vývoje a v současnosti se nacházejí ve fázi beta testování, takže finální podobu produktu v tuto chvíli Microsoft nebude nijak komentovat.Komentáře