Windows 7 bude možné používat 120 dnů zdarma

Microsoft potvrdil, že nový operační systém Windows 7 bude možné legálně používat až 120 dnů bez zadání aktivačního klíče. Stejné prodloužení pak lze využít i u Visty.I když Microsoft oficiálně stanovil uživatelům pro zadání aktivačního klíče 30denní limit, pomocí ne příliš známého příkazu, který byl původně určen hlavně firemním IT administrátorům, lze tento odpočet třikrát vyresetovat. Detaily o použití tohoto příkazu publikoval server Windows Secrets.

Aktivační klíč má 25 znaků a zaručuje, že nainstalovaný operační systém je legální a i do doby jeho zadání fungují Windows zcela bez omezení, jen s blížícím se koncem tohoto termínu se začnou objevovat hlášky o nutnosti aktivace. Konkrétně čtyři dny před 27. dnem před vypršením tohoto období je uživatel upozorněn jednou denně, 28. a 29. den je to každé čtyři hodiny a poslední, 30. den, je uživatel „bombardován“ každou hodinu.

Informaci o resetování odpočtu prostřednictvím příkazu slmgr –rearm potvrdil Woody Leonard, který spolupracuje s webem Windows Secrets a je také autorem několika odborných publikací z oblasti IT. Původně se o tomto příkazu začalo mluvit v souvislosti s Vistou, nicméně Leonard jej vyzkoušel i u finální verze operačního systému Windows 7, který Microsoft nyní dodává počítačovým výrobcům a také jej uvolnil pro IT profesionály a vývojáře, zaregistrované v sítích MSDN a TechNet a potvrdil, že i zde funguje stejným způsobem.

Také Microsoft informoval, že příkaz slmgr –rearm je možné u Windows 7 použít až třikrát a oddálit tak aktivaci produktu. Toto prodlužování pak nemá nijak porušovat licenční ustanovení (EULA), dodala mluvčí Microsoftu.

Microsoft uvedl systém aktivace produktu pomocí aktivačních kódu (nahrazující dřívější sériová čísla) u Office XP a následně u Windows XP. Tento způsob pak přešel i do Visty, kde se poprvé objevila i možnost oddálené aktivace. Ta poté přešla i do třetího servisního balíčku Windows XP a přetrvala až do současnosti.Komentáře