Windows 7 budou lépe využívat možností SSD disků

Společnost Microsoft již nějakou dobu pracuje na optimalizaci Windows pro použití s disky typu SSD. Ty totiž předčítají data jinak, než jak je tomu u běžných magnetických pevných disků a optimalizací operačního systému se dá dosáhnout daleko lepších výkonnostních výsledků.Společnost Microsoft již nějakou dobu pracuje na optimalizaci Windows pro použití s disky typu SSD. Ty totiž předčítají data jinak, než jak je tomu u běžných magnetických pevných disků a optimalizací operačního systému se dá dosáhnout daleko lepších výkonnostních výsledků.

Gregory Wong, analytik společnosti Forward Insights, říká, že SSD disky dříve či později klasické pevné disky v počítačích plně nahradí a je potřeba tento fakt zohlednit při optimalizaci operačních systémů. Velikost sektorů u SSD je větší než u magnetických disků (konkrétně 4 kb oproti klasický, 512bytovým sektorům) a dosavadní Windows pracovaly s daty v malých "balíčcích", což mělo za následek zbytečné snižování výkonu nové technologie, která už začíná postupně pronikat do oblasti mainstreamu a SSD disky jsou díky jejich klesající ceně a rostoucí kapacitě expedovány ve vysokých objemech.

Microsoft v současnosti pracuje na tom, aby Windows 7 byly schopná jednoznačně identifikovat SSD disk a využívaly jej optimálně vzhledem k jeho parametrům. Donedávna také SSD disky využívaly starší standard Parallel ATA, nicméně nejnovější modely jsou již vybaveny rozhranním SATA-2 a je potřeba, aby Windows používaly odpovídající příkazy pro toto rozhranní, aby bylo dosaženo co nejefektivnější rychlosti zapisování.

Například Jim Handy z příhodně pojmenované společnosti Objective Analysis tvrdí, že SSD disky nedojdou masového rozšíření do té doby, dokud nebude pro jejich využití vyladěn i operační systém Windows tak, aby maximálně zužitkoval jejich výkonností potenciál.
Nenechte si ujít:
Microsoft obhajuje označení Windows 7 (aneb co se skrývá za jménem?)

Windows 7: Microsoft vylepší další problematickou funkci z Visty - UAC

Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?

Microsoft upřesnil datum vydání Windows 7

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Výzkum: Třetina nových PC je downgradovaná z Visty na Windows XP

Windows 7: Kódové označení bude oficiálním názvem

Také další firmy pracují na optimalizaci svých systémů pro SSD a Sun Microsystems ve spolupráci se Samsungem kooperuje na na zlepšení podpory Zettabyte File Systemem, který je součástí OS Solaris a bude podporován i v příští verzi Mac OS X 10.6 od Apple.


Komentáře