Windows 7 budou prý mnohem lepší Visty

Alespoň to tvrdí výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Uvedené tvrzení zaznělo během čtyřicetiminutového rozhovoru se dvěma analytiky společnosti Gartner na firemním Symposiu ITxpo koncem minulého týdne na Floridě ve městě Orlando.Alespoň to tvrdí výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Uvedené tvrzení zaznělo během čtyřicetiminutového rozhovoru se dvěma analytiky společnosti Gartner na firemním Symposiu ITxpo koncem minulého týdne na Floridě ve městě Orlando.

Ballmer odpovídal na otázku Neila MacDonalda z Gartneru, který se ho ptal, jak si Microsoft poradí s tím, aby Windows 7 neznamenaly na jednu stranu příliš velkou změnu nebo naopak, aby změny nebyly zanedbatelné. Příliš velké změny kódu s sebou přinášejí riziko problémů s kompatibilitou, jak tomu bylo na počátku u Windows Vista. Kosmetické úpravy zase těžko donutí uživatele, aby přešli za dlouhý peníz na novou verzi.

Ballmer reagoval následujícími slovy: „Windows Vista jsou dobré; Windows 7 jsou Windows Vista s vyčištěným uživatelským rozhraním [a] se zlepšeným výkonem.“ K eventuálním problémům s kompatibilitou dodal: „Podívejte, já nikoho nepovzbuzuji, aby čekal, šel bych do toho hned. Nemusíme [Microsoft] jít cestou nekompatibility, abychom uskutečnili velké kroky vpřed.“ Na druhou stranu Ballmer připustil, že větší firmy obvykle nepřechází na nové verze softwaru hned jakmile jsou k dispozici, ale že obvykle vyčkávají na vhodnou příležitost jako je výměna hardwaru, obměna zaměstnanců a podobně.

Ballmer se bránil možnosti, že Windows 7 budou pouze jakousi aktualizací nebo vylepšením Visty: „Je to skutečně nové vydání… nemáme žádný důvod dělat dva a půl roku pouze nějaké ‚menší vydání‘.“ Otázku ohledně „menšího/většího“ vyvolal Microsoft krátce po uvedení Visty, kdy se zdálo, že Microsoft plánuje zásadně modernizovat svůj operační systém každé čtyři roky, mezitím by vydával pouze menší aktualizace.

Ballmer dále obhajoval první dva roky prodeje Visty s tím, že má již 180 miliónů uživatelů. Přesto na Windows Vista mnoho společností dosud nepřešlo a nabízí se tedy otázka, jestli si společnosti věrné Microsoftu nemají počkat až na uvedení Windows 7. Ačkoliv alfa verze bude mít premiéru již příští týden na Professional Developers Conference (PDC) v Los Angeles, Microsoft ohlásil vypuštění Windows 7 na konec roku 2009 nebo na začátek roku 2010.

Windows 7 budou zřejmě první v řadě operačních systémů Microsoftu založených na kódu Visty. Ballmer odmítl myšlenku, že by Microsoft potřeboval začít vyvíjet nový kód od nuly: „Můžeme dělat spoustu inovací po mnoho dalších let na stejné kódové bázi.“ Hlavní výzvou Microsoftu bude podle slov Ballmera zajistit účelné využití vícejádrových procesorů a dalších technologických inovací, které představují výrobci hardwaru.
Nenechte si ujít:
Microsoft obhajuje označení Windows 7 (aneb co se skrývá za jménem?)

Windows 7: Microsoft vylepší další problematickou funkci z Visty - UAC

Microsoft vyvíjí zcela nový operační systém Midori

Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?

Microsoft upřesnil datum vydání Windows 7

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Výzkum: Třetina nových PC je downgradovaná z Visty na Windows XP

Windows 7: Kódové označení bude oficiálním názvem


Pokud vás zajímá celý rozhovor Steva Ballmera se zástupci Gartneru na Symposiu ITxpo 2008, naleznete jej zde v sekci Mastermind Keynotes. Ačkoliv byl rozhovor vedený velmi korektně, šéf Microsoftu rozhodně nedostal nic zadarmo.Komentáře