Windows 7: Finální verze je ke stažení z BitTorrentů

Microsoft v uplynulém týdnu dokončil vývoj OS Windows 7 a uvolnil jej do výrobní fáze (RTM). Jako již několikrát předtím se však kód dostal velmi rychle na internet a piráti jej nyní mohou již bez problémů stahovat, zatímco k oficiální koupi bude k dispozici až za čtvrt roku.


Build 7600.16385, který Microsoft označil jako Windows 7 RTM, tedy finální verzi ready-to-manufacturing, unikl na internet dokonce již v minulém týdnu, jen v té době nikdo ještě netušil, že jde o dokončenou verzi kódu nového operačního systémů. Například na síti Mininova.org se první build s tímto označením objevil 16. července a zkompilován byl údajně tři dny před tím.

Jako první se na Minonově objevila 64bitová čínská verze, ale ještě ten den přišla i anglická verze a to jak 32bitová, tak i 64bitová. Následně se začaly objevovat další jazykové varianty – německá, maďarská, italská a další. Windows 7 RTM budou k dispozici i v češtině, otázka je, zda se i ta objeví na BitTorrentových sítích či nikoliv. Finální Windows 7 pak byly poměrně rychle nahrány i na další weby, sloužící k sdílení souborů, jako je Rapidshare a další.

Tento únik svědčí o skutečnosti, že Microsoft je proti vynášení kódu bezbranný a vývoj Windows 7 je prakticky po celou dobu provázen podobnými událostmi od uvedení první alfa verze v loňském říjnu na Professional Developers konferenci.

Jen během minulého týdne bylo z Mininova.org staženo asi 5 000 kopií finálních Windows 7 Build 7600.16385 a nyní, po oznámení, že jde o verzi RTM, zájem pirátů ještě akceleroval. Jak je řešen problém s nutností použití licenčního klíče není zatím známo.

I když se Windows 7 objeví na trhu až 22. října, zaregistrovaní uživatelé sítí MSDN a TechNet si budou moci finální verzi stáhnout již 6. srpna, nicméně i tak je to zhruba o tři týdny déle, než si tento operační systém mohli stáhnout piráti z internetu.Komentáře