Windows 7: Jak dlouho může trvat upgrade z Visty?

Nejrychlejší čas přechodu z Windows Vista na nejnovější operační systém od Microsoftu je 1 hodina a 24 minut. Podle odborníků se tak uživatelům vyplatí jít spíše cestou čisté instalace.


„V to nejlepší, co uživatelé mohou doufat, je 1 hodina a 24 minut procesu“ napsal ve svém příspěvku na oficiálním blogu Chris Hernandez z Windows deployment týmu. Takzvaná čistá instalace naproti tomu zabere mnohem méně času - od 27 do 46 minut.

Microsoft k tomuto závěru došel provedením „in-place“ upgradu na laboratorních počítačích ve třech různých provedeních - low, mid-range a high-end. Upgrade byl navíc prováděn použitím tří typů simulovaných uživatelů - střední, pomalý a super.

Profily se lišily v množství dat a počtu aplikací, které byly na počítači umístěny před upgradem na Windows 7. Tak například u středního uživatele Microsoft předpokládal 70 GB dat a 20 aplikací, zatímco u super uživatele to bylo dokonce až 650 GB dat a 40 aplikací.

„Jedním z hlavních cílů Windows 7 je přirozeně být lepší než Vista“ vysvětluje Hernandez na blogu. Právě se systémem Vista pak Windows deployment tým porovnával rychlost provedení upgradu na Windows 7.

Podle Hernandeze bylo záměrem Microsoftu zajistit, aby přechod z Vista Service Pack 1 (SP1) na Windows 7 byl až o 5 % procent rychlejší, než in-place upgrade z Vista SP1 na novou kopii Vista SP1. Testování pak prý nakonec ukázalo, že čas upgradu na Windows 7 může být dokonce ještě rychlejší.

Naměřená data však zároveň ukázala, že čas mnoha scénářů upgradu je stejně příliš dlouhý. Z celkových 16 scénářů jen čtyři trvají méně než dvě hodiny. Vůbec nejlepšího času by pak podle měření Microsoftu dosáhl středně zkušený uživatel při upgradu na 64bitovou verzi Windows 7 na high-endovém PC a to 84 minut.

Na druhém konci pomyslného žebříčku při upgradu na 32bitovou verzi skončila kombinace super uživatele s mid-range počítačem. Změna systému trvala dlouhých 20 hodin a 15 minut. Nejdelší instalace 64bitové verze je pak téměř poloviční - 10 hodin 8 minut.

O poznání rychlejší je pochopitelně čistá instalace, při které nejsou zachovávána žádná data či aplikace. U 32bitového upgradu tato instalace trvala 27 až 39 minut, zatímco u 64bitu je to 30 až 47 minut.

Při provádění čisté instalace systému Windows 7 budou moci uživatelé také využít nástroje Windows Easy Transfer, který hodlá Microsoft dodávat na DVD společně se systémem a který zájemcům pomůže se zálohováním a obnovením dat a nastavení.Komentáře