Windows 7 již druhým nejrozšířenějším OS v Česku

Zástupci společnosti Microsoft informovali, že operační systém Windows 7 se stal minulý týden druhým nejpoužívanějším systémem v České republice.


Podle zdroje gemiusRanking, který sestavuje tento žebříček podle počtu uživatelů přistupujících na české internetové stránky, dosáhl operační systém Windows 7 podílu 16,52 procent a předběhl tak poprvé systém Windows Vista. Stalo se tak za necelý rok od uvedení operačního systému Windows 7 na trh. Otázkou je, jak velké procento z tohoto čísla tvoří nelegální kopie, protože míra pirátství je v Česku na tradičně vysoké úrovni. Obvykle také platí, že míra adopce je vyšší u domácích uživatelů a malých firem, naopak velké korporace migrace na nové OS provádí s velkým zpožděním. Podle analytiků Gartneru je ovšem potřeba tento přechod nepodceňovat a již se na něj začít připravovat. Více viz článek Opusťte Windows XP do roku 2012, radí Gartner.

Zatím bezkonkurenční pozici v ČR si stále drží Windows XP s podílem 64,25 %. Ostatní operační systémy mají podíl nižší než 1 %. Více informací naleznete na adrese http://www.rankings.cz/.

Co se týká globálního hlediska, podle měření společnosti Net Applications mají Windows 7 podíl 15,87 %, Vista rovných 14 % a Windows XP 60,89 %. Sedmičky tím pádem i globálně zaujímají druhé místo, i když je podíl o několik desetin nižší než v ČR. Jak také ukazují další průzkumy, uživatelé jsou díky Windows 7 údajně spokojenější s používáním počítačů, více viz Průzkum: Windows 7 zvýšily spokojenost uživatelů PC.Komentáře