Windows 7: Microsoft bude nabízet rodinné balíčky i v Evropě

Microsoft poodhalil své plány ohledne distribuce nových Windows 7 v Evropě. Kromě potvrzení přítomnosti Internet Exploreru 8.0 pak informoval, že i zde bude nabízet zvýhodněné rodinné balíčky.


Dosud o těchto balíčcích byla řeč jen v souvislosti s americkými a kanadskými uživateli. Nicméně mezi zeměmi, kde má tato nabídka platit, zatím chybí Česká republika a na firemním blogu Microsoftu jsou vyjmenovány následující státy: Velká Británie, Irsko, Německo, Francie, Švýcarsko, Rakousko, Nizozemí a Švédsko. Nicméně není vyloučeno, že další státy ještě přibudou.

Rodinné balíčky umožňují uživatelům zakoupit tři licence za zvýhodněnou cenu jako upgrade ze staršího operačního systému. Tato nabídka ovšem bude údajně platit jen na omezenou dobu, i když termín konečné platnosti nebyl zatím stanoven. I když se jedná o pozitivní zprávu pro koncové uživatele, řada komentátorů je přesvědčena, že strategie Microsoftu není zcela optimální a jako vzor uvádějí společnost Apple, která nyní s prodejem licencí na Mac OS X 10.6 obsazuje první příčky nejlépe prodávaných softwarových produktů v USA. Více k této problematice viz článek Komentář: Cenová politika Microsoftu by se měla změnit.

Upgrade ze starší verze systému umožnilo revidování strategie Microsoftu ohledně Internet Exploreru, neboť při jeho přítomnosti nebude s upgrade ze starších Windows problém. Původní varianta prodeje Windows 7 bez IE (označovaná jako Windows 7 E) by totiž podle zástupců Microsoftu upgrade znemožňovala. Pro vyhovění požadavkům Evropské komise ohledně monopolního postavení Microsoftu v oblasti Internetových prohlížečů bude operační systém zahrnovat nabídku, kde si uživatel bude moci vybrat, jaký prohlížeč chce používat a měly by zde být nabídnuty všechny, které mají alespoň půlprocentní podíl na evropském trhu.

Uživatelé, kteří si již objednali Windows 7 E podle slov zástupců Microsoftu obdrží verzi s Internet Explorerem. Nicméně situaci by mohlo ještě změnit rozhodnutí Evropské komise, neboť Mozilla proti této politice Microsoftu protestuje a případná další změna, spojená s nutností skutečně IE z Windows 7 odstranit, by pak pravděpodobně přinesla již výrazné komplikace v distribuci nového OS na území Evropské unie.Komentáře