Windows 7: Microsoft chce zlepšit grafický výkon nového OS

Společnost Microsoft chce díky spolupráci s výrobci hardwaru ve Windows 7 vytěžit maximum z výkonu grafických karet.


Operační systém bude totiž podporovat DirectX 11, který má umožnit větší možnosti grafického výstupu a také rychlejší přehrávání multimediálních souborů. Konkrétně Microsoft spolupracuje s Nvidií a AMD na optimalizaci jejich grafických čipů pro toto prostředí.

Ovladače pro DirectX 11 jsou designovány tak, aby umožnily Windows 7 efektivně pracovat s více jádry čipů a zvýšit tak aplikační a grafický výkon. To umožní např. rychlejší zpracování videa, neboť příslušné úlohy budou moci být přeneseny z jader procesoru na jádra grafické karty.

Ned Finkle, vice prezident strategického marketingu ve společnosti nVidia informoval, že jeho společnost spolu s Microsoftem spolupracuje na urychlení takových činností, jako je práce s DVD pomocí GPU a podle něj Windows 7 přinesou možnosti grafického výstupu na takové úrovni, která nebyla dosud možná. Naproti tomu AMD se oproti jednoduchým multimediálním úlohám chce zaměřit na dosažení co nejvyššího výkonu v 3D grafice, jak informoval Neal Robinson, ředitel nezávislé softwarové společnosti spřízněné s AMD. Podle něj přinese DirectX 11 novou úroveň realismu a podobně jako zástupce nVidie tvrdí, že s dřívějšími systémy nebylo možné podobných výsledků vůbec dosáhnout.

Pokud Microsoft zabuduje do Windows 7 nativní podporu pro DirectX 11, uživatelé využijí jeho výhody jen v případě, že budou mít i odpovídající hardware, přičemž společnost AMD předvedla prototyp první grafické karty s podporou rozhraní DirectX 11 již letos v červnu a nyní upřesnila, že grafické karty ATI Radeon s podporou tohoto nového rozhraní budou k dispozici ve stejnou dobu, kdy budou Windows 7 oficiálně uvedeny na trh. Naopak Intel sice v červnu představil nový čipset s integrovanou grafickou kartou a ovladači pro Windows 7, nicméně tento čip disponuje stále jen s podporou staršího rozhraní DirectX 10.

Dan Olds, vedoucí analytik společnosti Gabriel Consulting Group, dodává, že je v nejlepším zájmu Microsoftu, aby nový systém poskytoval dosud nerealizovatelnou podobu grafického výstupu, neboť to bude napomáhat jeho prodeji. Podpora DirectX 11 v nových Windows pak také podpoří snahy vývojářů optimalizovat své aplikace pro toto rozhraní.

Pro Microsoft může být výzvou také počin Applu, který ve svém novém Mac OS X 10.6 nazvaném Snow Leopard, přichází s možností zpracovávat díky využití OpenCL některé aplikace prostřednictvím jader grafické karty, což zvýší možnosti výkonu celého systému.Komentáře