Windows 7: On-line shopy v Evropě kvůli obrovskému zájmu kolabují

Evropský on-line shop společnosti Microsoft ve středu zkolaboval kvůli návalu zákazníků, kteří si chtěli koupit zlevněné verze operačního systému Windows 7.


Během výpadku byl na stránce zobrazen tento nápis: "Kvůli neočekávanému obrovskému zájmu o předběžné zlevněné verze OS Windows 7, navštěvuje tuto stránku mnohem více uživatelů než obvykle. To znamená, že se v tuto chvíli na tento portál nemůžete dostat a my se Vám za to omlouváme." Obchod byl sice znovu zprovozněn v 11 hodin dopoledne, ale o hodinu později opět zkolaboval.

Podle zprávy zveřejněné BBC, on-line obchod zaměřený na Velkou Británii, který provozuje společnost Amazon, prodal za prvních osm hodin prodeje více kopií než se povedlo v roce 2006 prodat předplacených verzí OS Windows Vista v podobném předběžném prodeji za 17 týdnů.

Tato akce, která je podobná té, která skončila minulou sobotu v Americe, se ve středu rozjela ve Velké Británii, Francii a Německu. Microsoft při ní nabízí velmi zlevněné kopie operačního systému Windows 7 Home Premium a Windows 7 Professional a bude trvat do konce 14. srpna nebo do vyprodání zásob.

Již brzy ve středu oznámily on-line obchody firmy Amazon v Německu a Francii, že už jsou prodané všechny zlevněné kopie OS Windows, které byly k dispozici. Obchod v Německu místo edice Home Premium za 49,97 eur začal přijímat objednávky na ten samý produkt za 119,97 eur. Ve Velké Británii nabízí Microsoft Windows 7E Home Premium za 49,99 liber, což je 67% sleva oproti normální ceně 149,99 liber, a verzi Professional za 99,99 liber, to je o 55% méně než je oficiální cena 219,99 liber.

Evropští zákazníci dostanou speciální verzi označenou E za číslovkou 7, která je ochuzena o Internet Explorer 8 (IE8). Před měsícem se totiž společnost Microsoft rozhodla odstranit IE8 z Windows 7 kvůli nedávné pokutě, kterou firma dostala od antimonopolního úřadu EU. Představení Windows 7E přineslo hned velký problém. Protože tento operační systém nebude dovolovat přímý upgrade z Windows Vista, neprodává společnost Microsoft "Upgrade" verze. Místo toho prodává "Full" verze, které jsou většinou dražší než "Upgrade" produkty.

Zlevněné ceny v Evropě byly tedy za "Full" verze, které bude Microsoft prodávat nejméně do konce roku. Zákazníci, kteří si produkt objednají, ho nedostanou před 22. říjnem, což je den, kdy Microsoft oficiálně představí tento nový operační systém.

Jestli budou mít i zákazníci v ČR možnost nakupovat s předstihem zlevněné Windows 7 není jasné, ale podle IDC bude mít pro naši ekonomiku tento operační systém rozhodně pozitivní vliv. Podle analýzy této společnosti údajně přispějí Windows 7 v ČE k zachování a vytvoření celkem 34 000 pracovních míst v IT oblasti. České firmy přitom na každou korunu, kterou Microsoft utrží za prodej licencí Windows 7, prodají zařízení, software a služby v hodnotě 19,18 koruny. Odhad pozitivního vlivu Windows 7 na českou ekonomiku je dvojnásobný ve srovnání s údaji IDC pro rok 2007, kdy Microsoft na každou korunu svého obratu vytvořil pro české firmy ekonomické příležitosti v hodnotě deseti korun.

IDC předpokládá, že se do konce roku 2010 prodá v celé Evropské unii více než 50 milionů kopií Windows 7. Ve stejném období bude s Windows 7 pracovat více než 1,5 milionu zaměstnanců v IT odvětví, to je přibližně 18 procent celkového počtu IT odborníků v zemích EU. Jejich zaměstnavatelé ve spojitosti se zahájením prodeje Windows 7 získají za první rok od uvedení systému tržby v odhadované výši 70 miliard Eur. Největší podíl na tržbách ponesou malé a střední firmy, pro které aktuální ekonomická situace představuje největší hrozbu.

Samotné Windows 7 se přitom budou v roce 2010 na celkové útratě firem i jednotlivců v IT oblasti podílet pouze jedním procentem. Toto jedno procento výdajů ale zajistí práci pro 18 procent zaměstnanců v IT a přispěje k tvorbě nových pracovních míst. IDC odhaduje, že v zemích Evropské unie vznikne v následujícím roce díky Windows 7 až 40 000 nových pracovních příležitostí. Start Windows 7 údajně prospěje i státnímu rozpočtu díky zvýšeným odvodům přímých i nepřímých daní českých firem v oblasti informačních technologií a firem, které moderní technologie využívají a budou nakupovat nový hardware, software a služby spojené se zaváděním nového operačního systému.Komentáře