Windows 7: Piráti již šíří po internetu cracknutou verzi

Operační systém Windows 7 je teprve týden ve fázi výroby a na internetu se již objevila cracknutá verze finálního buildu, která obchází nutnost aktivace produktu.


Stalo se tak ještě před tím, než finální verze Windows 7 bude k dispozici pro registrované uživatele sítí MSDN a TechNet, přičemž piráti použili trik s univerzálním OEM klíčem, který unikl ze společnosti Lenovo. Nainstalovaný systém se pak vydává za verzi předinstalovanou na počítači OEM výrobce a neobtěžuje uživatele s další aktivací či hláškami o nelegalitě. Podobný trik byl již použit u Windows Vista. Velcí výrobci PC jako třeba právě Lenovo, Dell nebo Hewlett-Packard operační systémy na prodávaných počítačích již předem aktivují, aby tak usnadnili uživatelům práci a využívají k tomu tzv. OEM master key (tj. univerzální klíč).

Podle informací webu Neowin.net unikl image s Windows 7 od Lenova nejprve na čínské weby a odtud se rychle rozšířil po celém sítě. Již v minulém týdnu jsme psali v článku Windows 7: Finální verze je ke stažení z BitTorrentů o tom, že poslední build tohoto operačního systému unikl na internet, nicméně v případě této verze nebyl vyřešen problém s aktivací.

Microsoft potvrdil, že dostal informaci o úniku cracknuté verze Windows 7 na internet, nicméně mluvčí společnosti zdůraznil, že nedoporučuje zákazníkům tuto verzi stahovat z neautorizovaných zdrojů. Kromě toho, že se jedná o nelegální kopii, riskují uživatelé nebezpečí nákazy viry, trojany a dalšího malwaru, který může pirátskou verzi doprovázet.

Již v květnu totiž byla uniklá verze Windows 7 RC infikována trojským koněm a řada uživatelů jím nakazila svůj počítač. Legální produkt, včetně legitimních aktivačních klíčů, bude k dispozici od příštího čtvrtka pro již zmíněné registrované uživatele sítí MSDN a TechNet.Komentáře