Windows 7: Překážkou úspěchu jsou XP

Microsoft doufá, že si vydáním Windows 7 spraví reputaci po rozpačitě přijatých Windows Vista. Největším oříškem však bude rozsáhlá skupina uživatelů Windows XP.


Microsoft se v nové verzi OS zaměřil na to, aby byl systém odlehčený a flexibilní. Jedním z důvodů nepříliš kladného přijetí Windows Vista byly přílišné nároky na výkon i diskový prostor. OS Windows 7 by měl být schopen běžet na všech typech počítačů, od notebooků až po high-end pracovní a herní stanice.

Nové zmodernizované uživatelské rozhraní Windows 7 s pročištěným taskbarem a elegantním Aero Peek grafickým rozhraním vzbudilo zájem uživatelů, jejichž pracovní plocha je přeplněná nepotřebnými ikonami.

Parri Munsel, vedoucí oddělení řízení produktů Microsoftu, říká, že Windows 7 budou rychlejší, snadnější na ovládání a lépe organizované.

„Chceme, aby bylo uživatelské rozhraní jednodušší na ovládání. Necháme naše testery, ať posoudí sami, ale jsme v tomto ohledu velmi optimističtí,“ říká Munsel.

Vzhledem ke značnému nárůstu segmentu přenosných počítačů je pro Microsoft prioritou, aby bylo možné nový OS používat na malých noteboocích.

„Windows 7 byly optimalizovány pro běh na jakémkoli hardware: od nejmenších notebooků až po výkonná stolní PC,“ dodává.

Microsoft očekává od Windows 7 mnoho, ale jak s novým systémem pochodí u uživatelů Windows XP, kteří se zcela vyhýbají OS Vista?

Společnost otevřeně říká, že Windows 7 mají stejnou architekturu jako Vista a poběží na nich většina aplikací, pokud ne všechny, jako na Vistách.

Dle průzkumu společnosti Net Applications používá pouhých 21 % uživatelů OS Windows verzi Vista, zatímco většina (65 %) má stále Windows XP. Tento systém je velmi oblíbený a jeho uživatelé jsou nedůvěřiví kvůli silné nekompatibilitě Windows Vista.

„Obavy z nového OS nejsou bez příčiny. Ačkoli se Microsoft snaží přesvědčit zákazníky používající XP, aby přešli na Windows 7, je jisté, že se jedná o OS založený na Vistách, který bude postižen stejnými problémy s kompatibilitou,“ vysvětluje situaci Al Gillen, vicepresident výzkumného oddělení systémového software v IDC.

„Pokud dosud nepoužíváte Visty, Windows 7 vás rozhodně nespasí,“ říká.

„Na vině však není samotný operační systém, ale vývojáři aplikací. Pokud zákazník přechází z XP na Visty nebo Windows 7, měl by se u výrobce aplikací, jež používá, ujistit, že jsou s novým OS kompatibilní,“ dodává Gillen.

Microsoft varuje uživatele před přeskakováním verzí Windows a snaží se je odradit od Windows XP prostřednictvím poplatků za downgrade. Ani tyto praktiky však nejsou stoprocentně účinné.

Bude přechod na Windows 7 snazší?

„Ačkoli bude přechod z XP na Windows 7 složitý, nebude to tak obtížné jako před časem přechod na Windows Vista,“ říká Michael Cherry, vedoucí analytik oddělení průzkumu trhu v Microsoftu.

„Když byly vydány Visty, lidé nebyli připraveni na takové problémy s kompatibilitou aplikací i hardwaru,“ vysvětluje Cherry, „dnes však již existují kompatibilní verze aplikací, navíc může uživatelům přechod usnadnit virtualizace PC.“

„Nemůžeme tvrdit, že aplikace a ovladače určené pro Windows XP poběží na Windows 7, ale nyní jsou již k dispozici kompatibilní náhražky. Díky tomu bude přechod snazší. Pokud chce Microsoft, aby zákazníci přešli na Windows 7, musí uživatelům XP pomáhat s přechodem ob verzi OS, jak jen to bude možné,“ dodává.Komentáře