Windows 7 Professional už v nových PC nebudou smět být

Do roka se musejí přestat dodávat s novými počítači systémy Windows 7 Professional. Jejich podporu plánuje Microsoft definitivně ukončit v roce 2020.

Windows 7 Professional už v nových PC nebudou smět být


Microsoft v tichosti ukončuje podporu Windows 7 Professional a výrobcům, respektive prodejcům počítačů nařídil, že do roka musí přestat systém předinstalovávat do svých produktů -- přesněji do 31. října 2016.

Po tomto datu budou moct pouze doprodat ty počítače s Windows 7, které budou mít stále ještě v zásobě, nové počítače už budou muset být vybaveny novým operačním systémem Windows 10.

A stejný deadline platí i pro Windows 8.1 (včetně verze Pro), pro Windows 8 Microsoft stanovil jako finální datum dokonce už 30. červen 2016. Jde o jasný signál, že společnost se chce zaměřit pouze na jediný ze svých operačních systémů, tedy Windows 10.

Původní termín konce prodeje Windows 7 Professional měl být 31. říjen 2014 (dva roky po představení Windows 8), zkraje daného roku ale Microsoft své rozhodnutí přehodnotil a datum nakonec platilo jen pro domácí verze operačního systému s tím, že pro verzi Professional dá výrobcům/prodejcům roční „náskok“. Což teď činí.

Po 31. říjnu 2016 budou mít Windows 7 Professional ještě další „dva roky života“, jako ústupek Microsoftu s ohledem na odmítnutí Windows 8 a 8.1 v rámci firem. To znamená, že společnosti s náležitými licenčními dohodami a speciálním softwarovým pojištěním budou moci po dobu dvou let u nových počítačů s předinstalovanými „desítkami“  udělat ještě jejich případný downgrade na Windows 7.

Definitivní konec podpory Windows 7 Microsoft plánuje na leden 2020, kdy pro ně hodlá vydat poslední bezpečnostní update.

Windows 7 jsou přitom v současnosti zdaleka nejoblíbenější verzí systému. Podle statistik společnosti Net Applications je používá 62 % uživatelů Windows, zatímco Windows 10 se v říjnu dostaly na hranici 9 %.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře