Windows 7 prý v množství uživatelů již překonaly Vistu

Podle údajů jedné poradenské firmy se již operační systém Windows 7 dostal před starší Windows Vista. Ostatní analytici s tím však nesouhlasí.


Nevadská společnost Janco Associates zveřejnila svá nejnovější data, podle kterých již Windows 7 disponují větším tržním podílem než jejich předchůdce Vista. Konkrétně má tento OS nyní disponovat 14,6 %, zatímco podíl Windows Vista poklesl na 12,6 %. Vůbec poprvé se tak v nějaké statistice operačních systémů dostal Windows 7 na druhé místo v celkovém pořadí.

Zpráva společnosti Janco Associates je nicméně v rozporu s údaji všech renomovaných firem, zabývajících se webovou metrikou. Například kalifornská NetApplications, jejíchž služeb v Computerworldu často využíváme, ve své dubnové statistice uvádí, že podíl Windows 7 činí 11,7 % a podíl Windows Vista pak 15,6 %. O ještě větším rozdílu mezi oběma systémy ve své dubnové zprávě mluví irská StatCounter. Podle ní "sedmičky" za Vistou (20,2 %) zaostávají s 13,5 %.

Narozdíl od Janco Associates obě výše zmíněné firmy pro své statistiky využívají poměrně vysokého uživatelského vzorku. NetApplications disponuje údaji od více než 160 miliónů unikátních zákazníků. U StatCounter je tento počet sice výrazně menší - zhruba 2 milióny uživatelů, stále však jde o podstatně věrohodnější vzorek než u Janco Associates.

Podle společnosti NetApplications lze očekávat, že k přímému střetu Windows 7 a Vista dojde až koncem června. Do konce letošního roku by pak Windows 7 měly disponovat už 24% podílem a Windows Vista poprvé od dubna 2008 klesnou pod 10% hranici.

Obě společnosti se shodují v tom, že trhu s operačními systémy bude i nadále výrazně dominovat téměř devět let starý OS Windows XP. V současné době tento systém představuje 56.2% (StatCounter), resp. 63.4% (NetApplications) celého trhu. Windows XP se navíc nacházejí ve fázi tzv. prodloužené podpory. Uživatelům jsou tak stále distribuovány bezpečnostní aktualizace a to až do roku 2014.Komentáře