Windows 7: Snadná úprava zpřístupní všechny edice

Woody Leonard z webu Windows Secrets informoval o způsobu, jak snadno upravit instalační médium Windows 7 tak, aby bylo možno nainstalovat libovolnou edici.


Z instalačního média lze smazáním jediného krátkého textového souboru zpřístupnit všechny edice Windows 7 a vyzkoušet si tak např. dražší edici před jejím zakoupením. Libovolnou edici nového operačního systému lze totiž i bez zadání aktivačního klíče používat legálně až 120 dnů, jak před nedávnou dobou zjistil také Woody Leonard (více viz článek Windows 7 bude možné používat 120 dnů zdarma). Samozřejmě na takto získanou edici nebude fungovat původní aktivační kód a je možné ji využít jen pro časově omezené, nicméně legální testování. Nicméně rozhodně jde o příjemný benefit.

Celá procedura spočívá se smazání souboru s názvem „ei.cfg“ na instalačním médiu, tvrdí Leonard. Podle dokumentace Microsoftu je tento konfigurační soubor používán právě k rozlišení edice Windows. Dříve byl ke stejnému účelu využíván soubor pojmenovaný PID.txt.

Pokud má uživatel k dispozici fyzické médium s Windows 7, je potřeba, aby jej převedl do image formátu, z něj soubor El.cfg smazal a takto upravený image opětovně vypálil na DVD, píše Woody Leonard. K tomu doporučuje např. software gBurner a ISO Recorder, nicméně lze najít řadu dalších aplikací, se kterými by podobná operace šla také bez obtíží uskutečnit.

Brian Livinston, redaktor webu Windows Secrets, komentuje tuto úpravu slovy, že by mohla vzbudit velký zájem u IT administrátorů ve firmách, kteří si nejprve mohou jednotlivé edice ozkoušet a následně se pak rozhodnout, kterým zaměstnancům zakoupí např. Windows 7 Professional a kterým levnější verzi Windows 7 Home Premium. Také v případě, že budou mít k dispozici jen nižší edici, mohou si bezplatně vyzkoušet, jaké nové možnosti by jim přinesla třeba edice Ultimate a zda se jim vyplatí do upgradu na tuto verzi investovat.

I když Woody Leonard tento trik vyzkoušel s finální verzí Windows 7 RTM, již na jaře někteří uživatelé informovali, že se jim podařilo docílit podobného efektu u beta verze Windows 7 či později u verze RC. Leonard byl však první, kdo potvrdil, že změnu edice lze aplikovat i na finální produkt.Komentáře