Windows 7: SP1 přijde nejdříve koncem roku

Podle neoficiálních informací by k uvolnění prvního Service Packu pro Windows 7 mohlo dojít nejdříve koncem letošního roku. Microsoft má prý mnoho důvodů, proč jeho vydání zdržovat.


S informací přišel malajský magazín TechARP.com. Nejmenovaný zdroj mu prý prozradil, že ačkoliv Microsoft nehodlá dodržet původně proklamovanou 22 měsíční lhůtu pro vydání Service Packu 1 (SP1) pro Windows 7, s jeho uvolněním rozhodně spěchat nehodlá.

„Realistický odhad je, že k vydání Service Packu 1 pro Windows 7 nedojde dříve než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010“ uvedl zdroj. K uvolnění SP1 by tak mohlo dojít v přibližně stejném časovém horizontu, jako tomu bylo u předchozích dvou verzí systému Windows. Pro Windows XP byla aktualizace SP1 k dispozici asi 10 měsíců od jejich uvedení na trh. Pro Windows Vista se pak SP1 objevil po 12 měsících.

„Žádné pravidlo pro vydávání Service Packů neexistuje“ připomíná Michael Cherry, analytik společnosti Directions on Microsoft. Podle něj jde o psychologický milník, na který jsme již zvykli počkat.

Odložení SP1 by prý navíc bylo velmi logickým krokem. Prodeje Windows 7 se totiž dlouhodobě drží na vysokých hodnotách, což by se však v případě oznámení prvního Service Packu mohlo změnit. Lidé by s pořízením nového systému počkali právě na vydání první velké aktualizace a zisky Microsoftu by prudce klesly. Oficiální údaje hovoří o 90 miliónech prodaných licencí Windows 7 od jeho uvedení na trh v říjnu loňského roku.

Podle Cherryho se Microsoft vydání Service Packu brání i z toho důvodu, že by jím mohl pokazit velmi dobrou reputaci Windows 7. Systém se od svého vydání těší velké oblibě u odborné i laické veřejnosti a špatný Service Pack by tyto kladné recenze mohl znehodnotit.

Microsoft odmítá situaci kolem prvního Service Packu pro Windows 7 jakkoliv komentovat. V současné době se prý nic podstatného neděje. Od října již došlo k uvolnění několika stabilizačních a bezpečnostních aktualizací. Velkou pozornost upoutal zejména lednový update, který měl některým uživatelům způsobit pád systému. Více v článku Windows 7: Díky stabilizačnímu updatu jsou prý PC nestabilní.Komentáře