Windows 7: Spokojených testerů přibývá

Načasování začátku prodeje Windows 7 je podle analytiků neobyčejně zdařilé, protože firmy v USA plánují na podzim poprvé po roce a půl zahájit ve větším měřítku nákupy nových PC. Také testeři ve firmách s novým OS vyjadřují rostoucí míru spokojenosti.


Alespoň to vyplývá z průzkumu společnosti ChangeWave Research, podle jejíž dat postupně skončí období propadů prodaných PC, neboť v USA se ke konci roku již očekává postupné zlepšování situace a firmy již plánují nakupovat nové notebooky i desktopy.

Konkrétně plány na nákup nových notebooků stouply na 71 % z únorových 67 % a v případě desktopů došlo ke zvýšení na 68 % z předchozích 64 % a jedná se o první signál vzestupu od průzkumu z listopadu 2007, protože od tohoto měsíce docházelo již jen k poklesům. Andy Golub a Paul Carton berou tento fakt jako stabilizaci trhu s IT v ISA s tím, že během třetího čtvrtletí již dojde k výraznému zlepšení.

Právě v této souvislosti oceňují načasování uvolnění chystaných Windows 7, které je naplánováno na 22. října, což je polovina třetího kvartálu. Pokud plány na nákupy nových PC budou i dále růst, mohly b se dostat na úroveň 77 % pro notebooky a 75 % pro desktopy. Vzhledem k tomu, že nové počítače jsou často nakupovány i s operačním systémem, je pravděpodobné, že řada firem si již pořídí nové počítače s Windows 7.

V České republice by se Windows 7 měly začít prodávat 31. října, nicméně vzhledem k tomu, že ekonomický výhled je zde na rozdíl od USA poměrně nejistý a většina ekonomů předpovídá dlouhodobou stagnaci, není zde pravděpodobně podobný optimismus příliš na místě.

Společnost ChangeWave se také vyptala IT profesionálů, kteří mají k dispozici zkušební verze Windows 7, jak jsou s novým operačním systémem spokojeni a výsledek dopadl překvapivě dobře. 34 % jich odpovědělo, že je velmi spokojeno, 58 % pak že víceméně spokojeno a jen zbylých 8 % se vyjádřilo v tom smyslu, že nejsou s Windows 7 příliš nebo vůbec spokojeni. Celkově oproti obdobnému průzkumu, uskutečněnému v dubnu, se zvýšil počet spokojených testerů o jeden procentní bod.

Také přidání Windows XP módu pro kompatibilitu Windows 7 se staršími aplikacemi hodnotí testeři nového systému z firem kladně, neboť téměř polovina, konkrétně 49 % jich potvrdilo, že díky tomuto módu se zvýší pravděpodobnost přechodu jejich společnosti na Windows 7. Největším problémem je, že Windows XP mód nepoběží na procesorech bez hardwarové podpory virtualizace a že také zvýší nároky na podporu ve firmách. Tento plug-in, o němž Microsoft informoval až letos v květnu, bude také jen součástí třech nejvybavenějších edic Windows 7, tedy Professional, Ultimate a Enterprise.Komentáře