Windows 7 svým podílem již pokořily Mac OS X

Nový operační systém od Microsoftu minulý týden překonal hranici pěti procent a v současné době tak za sebou nechává i celkový tržní podíl všech verzí Mac OS X od Applu.


Minulou sobotu a neděli činil podíl Windows 7 odhadem 5 a 5.14 % ze všech počítačů, které byly v tyto dny připojené k internetu. „Dvoudenní průměr 5,07 % byl tak vyšší, než týdenní průměr 5 % systému Mac OS X v období od 15 do 21 listopadu“ uvedla společnost Net Applications zabývající se webovou metrikou.

„Můžeme nyní bezpečně říct, že denní podíl Windows 7 je vyšší, než týdenní podíl systému od Applu“ říká Vince Vizzaccaro, výkonný vicepresident společnosti. Podle něj bude ještě nutné sestavit denní statistiku i u Mac OS X, aby mohlo být srovnání považováno za spravedlivé. Kdyby se totiž srovnávaly pouze týdenní podíly, Windows 7 by se svými 4,15 % na Mac OS X nestačil. Nicméně Vizzaccaro je skálopevně přesvědčen, že celkové pokoření Mac OS X je jen otázkou času. „Vývojová křivka ukazuje, že by k tomu mělo dojít již velmi brzy“ předpovídá.

Za nárůstem podílu Windows 7 však budou stát z valné části pirátské kopie tohoto systému, zatímco Mac OS nepatří zrovna mezi „pirátské hity“.

Microsoft si v měřeném listopadovém týdnu mírně polepšil i celkově, z 92,52 % na 92,64 %. „V tomto měsíci můžeme být svědky růstu celkového podílu Windows“ potvrdil Vizzaccaro. „To však není nic zvláštního, když vidíme, jak Windows tři nebo čtyři měsíce v řadě opětovně zvyšují svůj tržní podíl.“ Na druhou stranu však tento růst není nikterak dynamickým. Posledním měsícem, kdy si Microsoft uzmul větší kus tržního koláče, byl letošní červen, kdy si polepšil o 0,21 %. V horizontu posledních dvou let to pak byl březen 2008, kdy si připsal 0,28 %.Komentáře