Windows 7 zvyšují svůj podíl na trhu na úkor Visty

Poprvé za poslední dva roky ztratil operační systém Windows Vista svůj tržní podíl. Uživatelé se již postupně přesouvají k jeho očekávanému nástupci, Windows 7.


Podle údajů společnosti Net Applications, zabývající se webovou metrikou, klesl podíl operačního systému Vista během měsíce září o 0,2 procentního bodu. Stalo se tak ve prospěch Windows 7, jejichž tržní podíl se nyní odhaduje na 1,5 %. To znamená, že zhruba každý 65. osobní počítač na světě již běží na tomto novém operačním systému.

Prudký nárůst podílu Windows 7 má své opodstatnění. Ačkoliv začal Microsoft distribuovat finální verzi nového systému omezenému počtu uživatelů, především vývojářům a IT profesionálům, již počátkem srpna, teprve v září ji začal nabízet i všem vlastníkům tzv. volume licence.  Stejně tak se o podílový růst Microsoft postaral uvolněním beta verze nového systému v lednu tohoto roku a pak i tzv. kandidáta na vydání (RC) později v květnu. Stahování verze RC navíc skončilo teprve před pěti týdny.

Významným milníkem však pro Windows 7 bude teprve tento měsíc. Právě na 22. října je totiž naplánováno oficiální spuštění jeho celosvětového prodeje.

Pokud je pokles podílu Visty začátkem stejného trendu, a ne jen výkyvem v údajích společnosti Net Applications, znamená to, že největším úspěchem dva roky starého operačního systému je hranice 19 %. Při své největší formě tak Vista běžela na každém pátém počítači. Ve srovnání s Windows XP, které se na trhu vyskytují již osm let a jejich podíl je 71,5% podílem, tak Vista působí jen jako chudý příbuzný.

Přestože však XP stále výrazně dominují, i na ně má již příchod Windows 7 negativní dopad. V minulém měsíci zaznamenaly pokles o něco větší, než tomu bylo u Visty, tedy 0,3 procentního bodu.  Na druhou stranu jde však o méně dramatický pokles než v srpnu, kdy ztratily rekordních 1,1 procentního bodu.

V celkovém součtu si Microsoft i nadále drží pozici nepřekonatelného lídra. Jeho systémy z řady Windows používá 92,8 % všech uživatelů.

Nejbližšímu konkurentovi Windows od Microsoftu, Mac OS X od Applu, se v uplynulém měsíci díky nárůstu 0,25 bodu podařilo překročit hranici 5 %. Stalo se tak poprvé od té doby, co společnost Net Applications změnila svojí podílovou metodiku. Počínaje letošním červencem totiž při určování podílu bere v úvahu i velikost internetové populace jednotlivých zemí. To se negativně projevilo právě na systémech Mac OS X a Vista. Windows XP svůj podíl naopak ještě zvýšily.Komentáře