Windows 8 budou možná poodhaleny již příští měsíc

Microsoft si pravděpodobně pospíší s vydáním dalšího operačního systému, aby mohl lépe konkurovat tabletům od Applu a Googlu.


Na dalším ročníku populárního veletrhu Consumer Electronics Show (CES) v americkém Las Vegas se hodlá Microsoft prezentovat hned několika tablety založenými na operačních systémech Windows. Při té příležitosti by údajně mohlo dojít i ke zveřejnění dalších informací o Windows 8.

Podle deníku New York Times se veletrhu opět zúčastní i generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer, který osobně představí několik Windows tabletů od Samsungu, Dell a dalších výrobců. V souvislosti s tím se prý uvažuje i o možnosti demonstrace schopností OS Windows 8 na některém z těchto přístrojů. Z pohledu Microsoftu by šlo o logický krok. Výrazně by tak zlepšil své šance na úspěch na trhu, kde dosud tahal za velmi krátký konec. Tabletům v současné době dominuje Apple s jeho iPadem a svou pozici neustále zlepšuje i Google. Potenciál samotného trhu přitom i nadále roste. Podle Gartneru by se v příštím roce mohlo prodat až 54 miliónů tabletů.

Za současnou pozici Microsoftu dávají někteří odborníci hlavní vinu systému Windows 7, který podle nich nenabízí vhodné uživatelské prostředí pro dotykové displeje. Je tak velmi pravděpodobné, že Microsoft bude chtít tento nedostatek kompenzovat rychlým uvolněním Windows 8, u kterého již bude počítat s přizpůsobením právě pro tablety. Že by však mohlo k vydání Windows 8 dojít v příštím roce, je velmi nepravděpodobné. Často se spíše hovoří až o roku 2012.

Tablety uvedené na CES nicméně nebudou prvními produkty tohoto typu využívající OS od Microsoftu. Již v minulém měsíci Acer představil několik tabletů s Windows 7. Na trh by se měly dostat v březnu.

Ještě před uvolněním prvních tabletů si však Microsoft pro své zákazníky připravil velký vánoční dáreček, kterým je prosincový Tuesday Update. Ten opravuje hned 40 zranitelností ve Windows, Internet Exploreru, Office a několika kancelářských aplikacích. Ačkoliv Microsoft uvádí, že pět ze sedmnácti updatů opravuje zranitelnosti, které by mohly být nějakým způsobem zneužity k instalaci škodlivého softwaru, za kritické označil pouze dva z nich. Pozornost by uživatelé měli věnovat hlavně opravám pro webový prohlížeč IE, kde je k dispozici oprava sedmi zranitelností, z nichž šest je kritických. Momentálně testovaného IE9 se zranitelnosti již netýkají.Komentáře