Windows 8 na veletrhu CES: Koukat, ale nesahat

Na veletrhu bylo k vidění hned několik ARMových tabletů s operačním systémem Windows 8. Téměř nikdo si je ale nemohl vyzkoušet.

Windows 8 na veletrhu CES: Koukat, ale nesahat


Nvidia měla na svém stánku vystavené tři tablety s Windows 8, které však schovala za sklo, takže si nikdo nemohl otestovat jejich možnosti. Společnost Texas Instruments (TI) sice sklo před svůj vystavený tablet neumístila, ani na osobní žádost jej však nechtěla nikomu půjčit. Qualcomm, třetí výrobce čipů ARM pro Windows 8, pro změnu raději neukázal vůbec nic.

Zástupci všech tří společností se odvolávali na přísné podmínky stanovené Microsoftem pro předvádění nového operačního systému na zařízeních s čipy ARM. Microsoft zřejmě nechce, aby si uživatelé ze současné verze odnesli špatný zážitek. „Podle mě jsou tak přísní proto, že si chtějí být jistí, že lidé budou spokojení, až se jim do rukou dostane finální verze,“ řekl Mike Rayfield, generální manažer Nvidie pro mobilní produkty, v rozhovoru.

Všechny tablety od Nvidie běžely na čtyřjádrovém procesoru Tegra 3. První sloužil pro demonstraci rozhraní Metro, další posílal HD videa přes HDMI a třetí měl uživatele navnadit na multitasking ve Windows 8.

V Texas Instrument použili pro svůj tablet dvoujádrový procesor OMAP 4470. Představení tabletu měl na starost produktový manažer Bill Crean, který však za celou dobu neukázal nic jiného, než že je rozhraní Metro opravdu aktivní. V TI jsou podle jeho slov s vývojem Windows 8 spokojení. Společnost plánuje, že kromě tabletů dostane své procesory také do ultratenkých notebooků typu Macbook Air.

Windows na procesorech ARM jsou velkou výzvou také pro samotný Microsoft, který v nich vidí především šanci, jak prorazit na trhu ovládaném produkty Applu. Právě na veletrhu CES představil loni Microsoft první ukázku svého operačního systému pro čipy ARM. K vydání Windows 8 zřejmě nedojde dříve než koncem letošního roku. Mnoho lidí proto doufalo, že se o novém systému na letošním CES opět něco dozví. Microsoft dal však tentokrát více prostoru procesorům architektury x86.

Podle Chrise Florese, ředitele komunikace pro Windows, je vývoj ARMové verze na dobré cestě a k jejímu vydání by mělo dojít ve stejné době jako verze pro čipy s architekturou x86. Flores však nechtěl prozradit, jestli bude pro obě platformy dostupná také chystaná únorová beta verze.Komentáře