Windows 8: Seznam vytoužených nástrojů a funkcí (1.)

Operační systém Windows 7 je sice na trhu teprve 11 měsíců, přesto se již nyní objevují četné spekulace o vlastnostech jeho nástupce. Co bychom měli od Windows 8 očekávat?


Ačkoliv drží Microsoft jakékoliv informace o Windows 8 pěkně pod pokličkou, jistý obrázek o tomto operačním systému si je přeci jen na základě několika uniklých dat možné udělat. Je tak například zřejmé, že prioritou pro Microsoft bude zajištění co nejrychlejšího startu systému. Stejně tak lze počítat s integrací technologie pro rozpoznání obličeje, podporou pro standardy USB 3.0 a Bluetooth 3.0, cloud computingem či jednoduším streamingem videa. Windows 8 by měly jít zkrátka s dobou.

Z "tajné" prezentace věnované Windows 8, která unikla na internet letos v červnu a kterou zveřejnil italský web Windowsette, je pak možné odvodit, že by se vývojáři nového OS měli zaměřit především na rychlejší start systému (na tom chce Microsoft spolupracovat i s významnými výrobci hardwaru), počítá se údajně i s podporou nových 3D zařízení a zobrazovacích technologií. Naopak původně získaná informace o 128bitové verzi "osmiček" se zdá být již poměrně nepravděpodobná.

O trochu odlišnější a mnohem konkrétnější představy o Windows 8 má však vicepresident nezávislé organizace Directions on Microsoft, Michael Cherry. Ten ve své zprávě vyjmenoval celkem šest vlastností, které by ve Windows 8 rád viděl, resp. rad, kterými by se měl Microsoft při vývoji řídit. Zde je seznam prvních tří.

Odstranit všechny otravné vlastnosti
Jednou z věcí, které se Cherrymu nelíbí napříč všemi verzemi Windows, jsou velmi nepřesné odhady doby potřebné pro přemístění souborů. „Opravdu nesnáším pohled na informaci, že kopírování potrvá nejprve 13 minut, potom 4 hodiny a nakonec 25 minut…,“ uvádí příklad.

Za další nepříjemnost pak považuje schovávání některých důležitých funkcí, jejichž ikony by měly být lépe dostupné. Na mysli má například odinstalování programů či vypálení DVD.

Smysluplnější chybové hlášky
Chybové hlášky ve Windows jsou často velmi nejasné. Ukazují například hexadecimální kódy typu 0xe0000100, což je však pro běžného uživatele těžko pochopitelné. Ve Windows 8 by tak Cherry rád viděl chybové hlášky v takovém tvaru, aby jim rozuměl úplně každý. „Doteď bylo nutné text vložit do vyhledávače, aby se vůbec zjistilo, v čem je problém. Chybové hlášky by prostě měly plnit svou funkci, jinak jsou zbytečné,“ říká Cherry.

Používání rolí ve Windows 8
Při instalaci systému Windows Server se nejprve nainstaluje základní OS a administrátor pak může zvolit, jakou roli (účel) bude systém mít, přičemž na jednom serveru může být rolí nainstalováno hned několik. „Klientský OS by měl mít role také,“ uvádí Cherry. Instalace takového systému se pak totiž výrazně urychlí a sníží se tím i bezpečnostní rizika.

Role Windows 8 by podle něj mohly být následující: prohlížení internetu, studium, práce a hry. Zrychlil by se tím i start samotného systému, protože by bylo potřeba nahrát pouze určité komponenty.

Dokončení článku vám přineseme zítra...Komentáře